PASVAK’ın ‘Sünnet Düğünü’ geleneği bu yıl da devam etti

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından organize edilen ve bu yıl 8’incisi düzenlenen ‘Geleneksel Sünnet Düğünü’nde; 35 çocuk, sünnet olarak erkekliğe ilk adımlarını attı.

PASVAK’ın ‘Sünnet Düğünü’ geleneği bu yıl da devam etti

Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından; Denizli Valiliği, Denizli Emniyet Müdürlüğü ve Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün de desteklediği ‘Geleneksel Sünnet Düğünü’ geleneği bu yıl da gerçekleştirildi. Bu yıl 8’incisinin yapıldığı etkinlikte, 35 çocuk sünnet olarak erkekliğe ilk adımlarını attı. Sünnet düğünü etkinliği, PASVAK’ın Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki yeni binasında yapıldı. Sünnet düğünü öncesi çocuklar için şehir içinde konvoy düzenlendi. Sonrasında sihirbaz, mehteran ve halk oyunları ekibinin gösterileriyle unutulmaz bir gün yaşandı. Sünnet düğününe; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Yardımcısı Ayhan Soyfidan, PASVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz, aileler ve davetliler katıldı.

“YILLAR SONRA ‘BU TOPLUM BANA SAHİP ÇIKMIŞTI’ DİYECEKLER”

PASVAK olarak 8. kez sünnet düğününü gerçekleştirdiklerini ifade eden PASVAK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Topuz, “PASVAK olarak 365 gün faal bir vakıfız. Yıl içerisindeki özel günlerde aktivitelerimiz oluyor. Ancak sünnet düğünlerinin bizde ayrı yeri var. Denizlili yöneticilerimizin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin aynı gün içerisinde buluşmasına neden olan, güzelliklerin ortaya çıktığı bir etkinlik. Çok önem veriyoruz. Hayırsever inşalarımızda ellerinden geldiğince yardımcı olmaya ve aramıza katılmaya çalışıyorlar. Bizi ve çocuklarımızı bir şekilde mutlu ediyorlar. İmkanı kısıtlı ailelerin çocuklarını öncesinde sünnet yaptırıp, sonrada da düğünlerini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde insanlar düğünlerini ve özel günlerini toplumun içinde yapıyorlar. Sünnet merasimlerinde çocuklar ‘bey, paşa’ kıyafetleri giyerek kendilerini gösteriyorlar. Bunları çocuklar görüyor. İşte imkanı olmayan çocuklarımız için çok özel bir gün diyorum. Yıllar sonra ‘bu toplum bana sahip çıkmıştı’ diyecekler. Erkekliğe ilk adımlarını atıyorlar. İlerleyen yıllarda çok önemli yerlere gelecekler ve başarılı olacak. Gelir getiren imkan sağlayan bir noktaya gelecekler. Akıllarında ise burası hep olacak. Bizden yemek aldığı halde iş bulanlar sembolik bile olsa bağış yapan inşalarımız var. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Erkekliğe adım atan 35 çocuğu mutlu gününde yalnız bırakmayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “PASVAK’ımız kurulduğu günden bu yana ihtiyaç sahiplerine ulaşma noktasında çok iyi işler yapıyor ve gayret sarf ediyor. PASVAK; veren elin, alan eli görmediği bir kurum. Bugünkü etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her sene olduğu gibi bu sene de sünnet merasimi gerçekleştiriliyor. Biz de bu güzellikleri yaşamak için geldik. PASVAK’ın yeni yerinde inşaatı da devam ediyor. İnşallah ihtiyaç sahiplerine ve çocuklara ilerleyen yıllarda hizmet vermeye devam edecek. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER