Patrik Bartholomeos, Denizlili yazar Kemal Yalçın’ı ağırladı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkçe ve Yunanca yayınlanan ‘Emanet Çeyiz’in Denizlili Yazarı Kemal Yalçın’ı ağırladı. ‘Emanet Çeyiz’ ile ‘Türkçe Seninle Güler Yüreğim’ adlı romanlarını Patrik Bartholomeos’a sunan Yalçın, 1955 hadiselerinden duyduğu üzüntüsünü dile getirdi ve “Sizin acılarınız benim de acılarımdır!” dedi.

Patrik Bartholomeos, Denizlili yazar Kemal Yalçın’ı ağırladı

Türkiye’de 12. Baskısı Bir Zamanlar Yayıncılık tarafından yayınlanan Denizlili Yazar Kemal Yalçın tarafından kaleme alınan ‘Emanet Çeyiz’ adlı belgesel romanın Yunanca Birinci Baskısı, Atina’da Livanis Yayınevi tarafından 2000 yılında yayınlandı. Yunanistan’da en çok satan romanlardan biri olan ‘Emanet Çeyiz’in Yunanca baskısının tümü satıldı. Gelen istekler üzerine kitabın Yunanca ikinci baskısı, İstanbul’da, 5 Eylül’de Kemal Yalçın tarafından yayınlandı. Denizlili Yazar Yalçın, Yunanca ve Türkçe yayınlanan ‘Emanet Çeyiz’ romanını kendilerine sunmak için Dünya Rum Ortodoks Kilisesi Patriği Bartholomeos’tan bir randevu talebinde bulundu. Patrik Bartholomeos, 7 Eylül’de, İstanbul’da, Fener Rum Patrikhanesi’ndeki makamında Denizlili Yazar Kemal Yalçın’ı kabul etti. ziyarette Yalçın, Yunanca ve Türkçe yayınları olan ‘Emanet Çeyiz’ ile Türkçe ‘Seninle Güler Yüreğim’ adlı romanlarını Patrik Bartholomeos’a sundu.

“SİZİN ACILARINIZ BENİM DE ACILARIMDIR!”

6-7 Eylül 1955 hadiselerinden duyduğu üzüntüsünü dile getiren Yalçın, “Sizin acılarınız benim de acılarımdır!” dedi. Ziyarette ‘Emanet Çeyiz’ romanının içeriğini anlatan Yalçın; “1920 yılında, Denizli-Honaz’da, dedeme ve nineme emanet verilen Rum komşumuz Minoğlu ailesinin kızları Sofiya ile Eleni’nin çeyizlerini, 76 yıl sonra, 1994 yılında, Volos’ta arayıp bulduğum Minoğlu ailesine geri verdim” diye konuştu. Emanet çeyizlerin 76 yıl sonra sahiplerine verilmesinden çok duygulandığını belirten Patrik Bartholomeos, Yalçın’a üzerinde imzası bulunan bir kalem hediye etti. Görüşme içten, sıcak bir ortamda birlikte fotoğraf çekilerek sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193