PAÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde 14 Mart Tıp Bayramı, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kutlandı. Törende, korona virüs hastalığına yakalanan ve tedavisi devam eden Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Pekcan, salgınla mücadele sürecinde gösterdiği üstün gayretlerinden dolayı “yılın doktoru” seçildi.

PAÜ'de Tıp Bayramı kutlandı

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde 14 Mart Tıp Bayramı, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ile kutlandı. Düzenlenen programa; Denizli Valisi Ali Fuat Atik başta olmak üzere, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, hekimler, sağlık çalışanları, Tıp Fakültesi öğrencileri ve davetliler katıldı.

PROGRAM TÜRKÜ DİNLETİSİ İLE BAŞLADI

Salgın şartları göz önüne alınarak sınırlı katılım ile gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından PAÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Sabir Akkoyunlu’nun türkü dinletisi ile başladı.

“ÜLKEMİZ VE TÜM DÜNYA BİR KURTULUŞ MÜCADELESİ VERMEKTEDİR"

Törende konuşan PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel; “ Pandemi ile mücadelede savaşta en ön cephede hekimlerin ve sağlık çalışanlarının fedakârca mücadelesi var. Bu mücadeleye de tüm vatandaşlardan tedbirlere uyarak katkı vermeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ANLAŞILMIŞTIR"

Denizli Tabip Odası Başkanı ve PAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Erbay; “Pandemi süreci, hekim ve sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm hekim ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlu olsun” dedi.

“SON BİR YILDIR ÇOK MÜCADELE ETTİK, ÇOK ÇALIŞTIK"

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “ Ülkemiz son bir yıldır mücadele ettiği salgın döneminde en yoğun mesaiyi sağlık çalışanları harcadı. İlk vakanın görüldüğü 17 Mart tarihinden itibaren Denizli’de kamu, özel ve üniversite olarak tek yürek oldu. Bu süreçte hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı ve sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 “HASTALARIMIZ MUTLU İSE ANCAK MUTLU OLABİLİRİZ"

Törende konuşan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan;  “14 Mart Tıp Bayramı’na PAÜ olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz hekimler, hastalarımız mutlu ise ancak mutlu olabiliriz. Onların mutluysa, biz de mutluyuz. Hekimlik kutsal bir meslektir. Yüce Allah’ın ‘en mükemmel olarak yarattığım’ dediği insana dokunan, onu emanet altına alan, tedavi eden, ameliyat eden ve ayrıca onun en mahrem sırlarına vakıf olan kişidir. Dolayısıyla kutsal varlık olan insana hizmet eden de o kadar kutsal olmalıdır” şeklinde konuştu.

“SALGIN SÜRECİNİ KISMEN DE OLSA YAVAŞLATTIK"

Denizli Valisi Ali Fuat Atik; “Bu süreçte Pamukkale Üniversitesi’nin kıymetli akademisyenlerinin bizim yanımızda olması ve süreç yönetiminde bizlere sağladığı çok değerli katkıları unutmuş değiliz. Bizim için bir güvence teşkil etmişti. Kıymetli hocamızdan neyi talep etsek anında karşılığını aldık. Hep birlikte şu anda salgın sürecini kısmen de olsa yavaşlattık. İnşallah, önümüzdeki yıllarda pandemiden uzak Tıp Bayramını yine hep birlikte kutlarız” dedi.

PROF. DR. SİBEL PEKCAN'A "YILIN DOKTORU" ÖDÜLÜ VERİLDİ

Protokol konuşmalarının ardından tören, plaket takdimi ile devam etti. Pandemi ile mücadelede koronavirüs hastalığına yakalanan ve tedavisi halen PAÜ Hastanelerinde devam eden Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sibel Pekcan’a salgınla mücadele sürecinde gösterdiği üstün gayretlerinden dolayı plaket takdim edildi. Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Prof. Dr. Pekcan’ın plaketini oğlu Doğuşcan Özkurt’a takdim etti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER