PAÜ FTR YO'NUN 2 PROJESİ'NE TÜBİTAK'TAN DESTEK

PAÜ FTR YO'NUN 2 PROJESİ'NE TÜBİTAK'TAN DESTEK

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu (FTR YO) Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz ve öğrencileri tarafından hazırlanan 2 proje 2017 - 2. dönem başvurusu olarak TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programları (BİDEB) tarafından desteklenmeye layık görüldü. TÜBİTAK-BİDEB tarafından desteklenen ‘DiabetesMellitus Tanılı Bireylerde Plantar Ağrı, Denge ve Ayak Fonksiyonu’ ve ‘Yaşlı Bireylerde Kas Kalitesi Fonksiyonellik ve Düşme Korkusu ile İlişkili midir?’ adlı projeler; 206 üniversiteden çok sayıda öğrencinin ve öğretim elemanının projeleri arasından sıyrılarak; TÜBİTAK-BİDEB tarafından (2017 yılı 2. dönem) desteklenmesi kabul edilen projeler arasında yer almaya hak kazandı.

Danışmanlığını Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz, Yardımcı Danışmanlığını ise Araş. Gör. Uzm. Fzt. Mehmet Duray’ın üstlendiği ‘DiabetesMellitus Tanılı Bireylerde Plantar Ağrı, Denge ve Ayak Fonksiyonu’ adlı proje, lisans öğrencileri Hanife Nur Yücel (Proje Yürütücüsü), Sevgi İntişahve Mehmet Akif Sılay tarafından yürütüldü. Projede Prof.Dr. Semin Fenkçi’nin de destekleri ile Tip 2 DiabetesMellitus tanılı bireylerde denge, ayak fonksiyonları ve ayak ağrısı arasında ilişkinin olup olmadığı araştırıldı.Ayak ağrısı olan diabetesmellitus tanılıbireylerde en erken dönemlerden itibaren ayak ağrısı ve ayak fonksiyon yetersizliğine yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarına yer verilmesinin önemli olduğu sonucuna varıldı.

‘Yaşlı Bireylerde Kas Kalitesi Fonksiyonellik ve Düşme Korkusu İle İlişkili midir?’ adlı ikinci projenin ise Danışmanlığını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz ve Yardımcı Danışmanlığını Araş. Gör. Uzm. Fzt.Güzin Kara üstlenerek, lisans öğrencileri Atike Güleç (Proje Yürütücüsü) ve Ferhan Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdi.Projede ise yaşlı bireylerin kas kalitesini ve fonksiyonelliğini arttırmayı amaçlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon yaklaşımlarıyladenge ve düşme korkusunda elde edilebilecek pozitif etkilerinve bunun yanı sıra diğer sağlık sorunlarının engellenmesinin sağlanabileceği sonucuna varıldığı belirtildi.

HABER MERKEZİ

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER