PAÜ HASTANESİ AFET EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADI

PAÜ HASTANESİ AFET EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADI

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’nde 2017 yılı Hastane Afet Planı’nda yer alan eğitimler ve tatbikatlar her birimin farklı özelliğine göre planlanarak tamamlandı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’nde 2017 yılı Hastane Afet Planı’nda yer alan eğitimler ve tatbikatlar tamamlandı. Öncelikle eğitimlerde Afet Yönetim Birimi Sorumlusu Osman Dirmilli; ‘hastaneler için afet nedir? Neler afet kapsamında değerlendirilir? Afet öncesi, afet anı ve afet sonrası afetin tipine göre nasıl hareket edilmelidir?’ konularında bilgiler aktardı. Afetler gruplandırılan Dirmilli, her birimin afet tipine göre nasıl davranması gerektiği, tatbiki olarak birimlerin bulunduğu mahallerde gösterdi. Hastanede tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının afet anında zarar görmeden, tahliyeleri, nakilleri için gerekli tüm tedbirler düşünüldü. Araç ve gereçler tedarik edilerek, tatbiki olarak her birimde uygulamaya geçirilerek, birim tatbikatları tamamlandı.

“MEYDANA GELEBİLECEK AFETLER İÇİN 24 SAAT GÖREV VE HİZMETTEYİZ”
Eğitimler hakkında açıklama yapan Dirmilli; “ Yaptığımız risk analizine göre hastanemizin en büyük riskinin yangın çıkması sebebiyle, hastanemiz A, B ve C bloklarda yangın güvenlik sistemi kurulmuş, diğer bloklardaki duman dedektörleri ve alarm sistemleri merkezi otomasyon sistemine bağlanarak 24 saat gözetim altına alınmıştır. Bütün personellere yangın tüpü ve yangın hortumlarının kullanımı tatbiki olarak gösterildi ve kullandırıldı. Deprem, sel-su baskını, fırtına, çok sayıda acile başvuran yaralı veya hasta gibi afetler içinde gerekli eğitimler ve tedbirler sağlanarak; personelin bu konularda da bilgi sahibi olması sağlandı” dedi. PAÜ Hastane Afet Planı (HAP) hakkında da bilgi veren Dirmilli, 2017 yılında tamamlanan 930 sayfalık HAP gereği; hastanenin her alanda olduğu gibi, meydana gelebilecek afetler için de 24 saat görev ve hizmette olduğunu da belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER