PAÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı’na Antalya’dan ödül

Yanak içinden doku alarak yaptıkları idrar yolu darlığı ameliyatlarındaki başarılı serileri ile ismini dünyaya duyuran Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı, Antalya’da düzenlenen 6’ncı İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Kongresi’nde video bildiri dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

PAÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı’na Antalya’dan ödül

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı (AD), yaklaşık 4 yıldır yanak içinden doku alarak yaptıkları idrar yolu (üretra) darlığı ameliyatlarındaki başarılı serileri, üroloji alanında dünyanın en önemli dergilerinden ‘World Journal of Urology’e konu olmuştu. PAÜ Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zafer Aybek ve Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş, kadınlarda tekrarlayan idrar yolu darlıklarının tedavisi için geliştirdikleri cerrahi teknik ile Antalya’da düzenlenen 6’ncı İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Kongresi’nde video bildiri dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

“7 HASTANIN TAMAMINDA BAŞARILI SONUÇLAR ELDE ETTİK”

Konuya ilişkin konuşan Prof. Dr. Aybek, “Kadınlarda bu sorun oldukça nadir görülüyor ve tanısı zaman zaman zor olabiliyor. Anabilim Dalımızda erkeklerde idrar yolu darlıklarını özellikle ağız içinden aldığımız ‘bukkal mukoza dokusu’ ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz. Erkek hastalardaki deneyimimizi kadın idrar yolu darlıklarında uygulayarak yeni bir teknik geliştirdik. Bu yöntemle ameliyat ettiğimiz 7 hastanın tamamında başarılı sonuçlar elde ettik. Ödül aldığımız için de çok mutluyuz” dedi. Doç. Dr. Zümrütbaş; “Bu ödülü almamızda katkısı olan tüm ekibe teşekkür ederim. Çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER