PAÜ HASTANESİ'NDE 14 YIL SONRA İLK KORNEA NAKLİ YAPILDI

PAÜ HASTANESİ'NDE 14 YIL SONRA İLK KORNEA NAKLİ YAPILDI

Gözüne aldığı darbe sonucu yaklaşık 3 yıldır görme yetisini kaybeden 56 yaşındaki Fatma Aydoğmuş, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan kornea nakli ile sağlığına kavuştu. Aydoğmuş’a yapılan bu nakil, 2004 yılından bu yana yapılan ve yaklaşık 2 ay önce hizmete geçen Kornea Merkezi’nin yapmış olduğu ilk nakil özelliği taşıyor.

Denizli’de yaşayan ve gözüne aldığı darbe sonucu yaklaşık 3 yıl önce görme yetisini kaybeden 56 yaşındaki Fatma Aydoğmuş, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’ne başvurdu. Sadece ışık hissi fark eden Aydoğmuş, PAÜ Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Uğur Yılmaz tarafından kornea nakli operasyonu yapıldı. Aydoğmuş’a yapılan bu nakil, 2004 yılından bu yana PAÜ Hastaneleri’nde yapılan ve yaklaşık 2 ay önce hizmete geçen Kornea Merkezi’nin gerçekleştirmiş olduğu ilk nakil özelliği taşıyor.

“HASTAMIZ AMELİYATTAN HEMEN SONRA 2/10 DÜZEYİNDE BİR GÖRMEYE KAVUŞTU”
Hasta hakkında bilgiler veren Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaya; “Kliniğimizde kornea nakli için gerekli tüm donanıma ve yeterli deneyime sahibiz. Hastaların beklemesine gerek olmadan bize başvurularından kısa bir süre sonra en güncel yaklaşımla nakil işlemini yapıp hastaları sağlığına kavuşturmaya çalışıyoruz. En son 56 yaşında gözüne darbe gelmesi nedeniyle 3 senedir görme yetisini kaybetmiş sadece ışık hissi farkeden Fatma Aydoğmuş isimli hastamıza kornea nakli yaptık. Hastamız ameliyattan hemen sonra 2/10 düzeyinde bir görmeye kavuştu. Bu görme seviyesi hastamızın sosyal hayatında tüm faaliyetlerini yerine getirebilmesini sağlayacak düzeydedir. Kontrollerinde bu görmenin daha da artacağı kanaatindeyiz. Hastalarımız bundan sonra diğer illere gitmeye gerek duymadan kornea nakillerini hastanemizde yaptırabileceklerdir” dedi.

“KORNEA NAKLİNDE; SAYDAM TABAKADA DEĞİŞİM YAPILIYOR”
DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Prof. Dr. Bülent Topuz tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güncel Sağlık’ programına konuk olan Yrd. Doç. Dr. Uğur Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaya, kornea nakilleri ve PAÜ’de oluşturulan Kornea Merkezi hakkında bilgiler verdi. “Kornea; gözün ön tarafında saat camı gibi olan saydam tabakadır” diyen Yrd. Doç. Dr. Kaya, şunları söyledi: “Kornea naklinde; tamamen gözü çıkartıp onun yerine göz takılmıyor. Sadece o saydam tabakada değişim yapılıyor. Kornea naklinde yaşamını yitirmiş kişilerden alınan saydam kornea tabakasını canlı hastaya ameliyathane ortamında hastadaki buzlanmış saat camını çıkartıp onun yerine saydam bir kornea tabakasını yerleştiriyoruz. Minik dikişler ile tutturuyoruz.”

“TÜRKİYE’DE 5 BİN TANE KORNEA NAKLİ BEKLEYEN HASTA VAR”
Kornea naklinin Dünya’da 1800’lü yıllarda başladığın altını çizen Yrd. Doç. Dr. Kaya, “kornea nakli ilk başta hayvandan hayvana nakil işlemi yapılıyordu. 1900’lü yılların başında insandan insana yapılmaya başlanmıştır. O yıllarda çok başarılı olmuyor. 1950’li yıllarda tam olarak cerrahi işlemler yapılabiliyor. Türkiye’de ilk nakil 1935 yılında İstanbul Üniversitesinde yapıldı. Kornea’da saydam tabaka saydamlığını yitirdiği zaman buzlu cam gibi oluyor, beyazlaşıyor ve görme kaybına yol açıyor. Denizli’de organize sanayi bölgesi gelişkin olduğu için kimyasal yaralanmalar diğer illere göre daha sık gözüküyor.  Büyük illerde her zaman nakil yapılamıyor, sıraya konuluyor. Türkiye’de 5 bin tane kornea nakli bekleyen hasta var. Kornea bankalarının yaygınlaşması ile beraber daha öncelerde 10 bin olan sayı git gide azaldı” diye konuştu.

“MERKEZİMİZDE KORNEA TEMİNİNDE BİR PROBLEMİMİZ YOK”
“Kanunen doku bütünlüğü bozulmadıkça kornea nakli izne tabi değildir” diyen Yrd. Doç. Dr. Uğur Yılmaz, “Ama biz yine de biz bütün hastalardan izin istiyoruz. Doku verme konusunda da aileler bu konuya çok sıcak bakmıyor. Aslında en büyük problem doku temini. Bu hastaların sırada beklemesinin ana nedeni budur. Pamukkale Üniversitesi olarak kendi merkezimizde kornea temininde bir problemimiz yok. Bu konuda yeterli ekipmana ve personele sahip durumdayız. Ve Türkiye’deki merkezlere kornea temini edebilecek konumdayız. Denizli halkı kornea verme konusunda bilinçli ve duyarlı” şeklinde ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN DEĞİŞİK İLLERİNDEN GELEN HASTALARIMIZ VAR”
Yapılan ameliyatın ardından da takiplerin yapıldığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Uğur Yılmaz, “Çünkü sadece ameliyatı yapmakla bitmiyor. Daha sonrasında ameliyattan kaynaklanan problemler olabiliyor. Bazen nakil yaptığımız dokudan problemler olabiliyor. Bu hastayı çok sık takip etmemiz gerekiyor. Ağrı’dan, Erzurum’dan, Rize’den Ankara’ya giden hastalar var. Bu hastaların bazen 3 günde bir kontrol edilmesi gerekiyor. Denizli’den Ankara’ya gitmiş orada kornea naklini olmuş biz merkezi açtıktan ve kornea nakline başladıktan sonra artık takibini burada yaptığımız hastalarımız var. Bu hastalar için de çok büyük hizmet, kolaylık oluyor” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211