PAÜ HASTANESİ'NDE YENİDEN HAYATA TUTUNDU

PAÜ HASTANESİ'NDE YENİDEN HAYATA TUTUNDU

Karın ve sırt ağrısı nedeniyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne (PAÜ) başvuran 73 yaşındaki Ayşe Açık’ın, karın ve göğüs kafesi içerisindeki aort damarında ileri derecede genişleme ve yırtık olduğu tespit edildi. Daha önce 2 defa başka merkezlerde ameliyat olan Açık, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Emrecan ve ekibi tarafından yapılan operasyon sonucu, yeniden sağlığına kavuştu.

Karın ve sırt ağrısı nedeniyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne (PAÜ) başvuran 73 yaşındaki Ayşe Açık, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgin Emrecan tarafından muayene edildi. Yapılan tetkikler sonucunda Açık’ın akut aort diseksiyonu ve anevrizması olması nedeniyle ameliyata alındı. Açık, 4 buçuk saat süren zorlu ve başarılı ameliyat sonrasında sağlıklı şekilde taburcu edildi. Ameliyat hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Emrecan ; “73 yaşındaki Ayşe Açık karın ve sırt ağrısı nedeniyle başvurdu. Yapılan tetkiklerde karın ve göğüs kafesi içerisindeki aort damarında ileri derecede genişleme ve yırtık mevcuttu. Hastamız daha önce başka merkezlerde 2 defa ameliyat geçirmiş. 2009 yılında hastamızın aortun kalpten çıkan bölümü, 2011'de de aortun karın içerisinde böbrek damarlarından sonraki bölümü değiştirilmiş. Şimdi de riskli olan karaciğer, bağırsak ve böbrek damarlarını da içeren ve göğüs kafesinin içerisine uzanan bölümünde akut aort diseksiyonu ve anevrizması olması nedeniyle ameliyata alındı. Sayılı merkezlerde uygulanan tekniklerle omurilik ve karın içerisindeki organların beslemesi yapılarak yaklaşık 4 buçuk saatlik bir ameliyat ile sağlığına kavuşan hastamız, üçüncü aort ameliyatından da yürüyerek hastanemizden ayrıldı” dedi.

“ŞİFA İLE TABURCU EDİLDİ”
Prof. Dr. Emrecan sözlerine şöyle devam etti ; “Bu ameliyatta göğüs kafesi ve karın boşluğu çok büyük bir kesi ile açılmakta ve aortun beslediği tüm organlar tek tek açığa çıkarılmaktadır. Aortun hayati organları kanlandıran bölümlerinin değiştirilmesi nedeniyle çok özel teknik ve cihazlarla ameliyat yapılması ve cerrahi olarak işlemin en kısa zamanda bu organlarda kalıcı hasar bırakmayacak şekilde hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ameliyat esnasında böbrek, bağırsaklar, karaciğer ve omurilik gibi organlar oksijensiz kalmakta, bu nedenle de bu organlarda hasar oluşabilmekte veya hasta belden aşağısında felç olabilmektedir. Ancak üçüncü aort ameliyatı olmasına rağmen hastamızda bu problemlerin hiçbirisi gelişmeden şifa ile taburcu edildi.” Ayşe Açık’ı ziyaret eden PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, üçüncü basamak hastane olarak en iyi hizmeti verdiklerini ve son teknoloji teknikler kullanılarak hastalara tedaviler uygulanmaya devam edileceğini belirtti.  

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER