PAÜ HASTANESİ'NDEN TÜRKİYE'DE İLK UYGULAMA

PAÜ HASTANESİ'NDEN TÜRKİYE'DE İLK UYGULAMA

Yaklaşık 30 yıldır idrar yollarında sıkıntı yaşayan ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri’ne başvuran 50 yaşındaki Ayşe Bardakçı, ameliyata alındı. Yapılan operasyonda hastanın yanağından alınan parçayla idrar yolları tedavisi gerçekleştirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Üroloji Anabilim Dalı’nda Türkiye’de bir ilk yaşandı. İdrar yolu darlığı nedeni ile hastaneye başvuran 50 yaşındaki Ayşe Bardakçı, Prof. Dr. Zafer Aybek ve Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş tarafından ameliyata alındı. Yaklaşık 30 yıldır idrar yollarında sıkıntı yaşayan Bardakçı, ameliyata alındı. Bardakçı’ya yapılan operasyonda, yanak bölgesinden alınan doku ile yeni idrar yolu dokusu oluşturuldu.

“BAZI YÖNLERİ İLE DÜNYADA İLK”
Ameliyatla ilgili olarak bilgi veren Prof. Dr. Zafer Aybek, “Kadın idrar yolları darlıkları nadir görülmekle birlikte son yıllarda görülme sıklığı artmaktadır. Hastalar genellikle idrar yapmada zorluk yakınması ile başvururlar. Bazen de yapamama nedeniyle sonda takılmak zorunda kalabilir. Bu konuda hasta uzun yıllar bu yakınmalar ve sıkıntılar ile hayatını sürdürmeye çalışır. Bizim hastamızda da 30 yıldır bu yakınmaları mevcuttu ve hayatı kabus haline gelmişti. Değerlendirmelerimiz neticesinde ilk yapılacak tedavi yöntemleri arasında olan kapalı yöntemle genişletme uyguladık ve bir süre faydalı oldu ancak sonrasında sıkıntının devam etmesi üzerine tekrar durumu değerlendirdik. Doç. Dr. Ali Ersin Zümrütbaş ile birlikte hastamızı bilgilendirerek erkek hastalarda sıklıkla uyguladığımız ağız içi yanak dokusu kullanarak farklı bir teknikle yeni bir idrar yolu oluşturduk. Sonrasında hastamızın başlangıçta olan yakınmalarının tümü düzeldi. Cerrahi teknik bazı yönleri ile dünyada ilk kez olma özelliklerini taşımaktadır” dedi.

“YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ OLDUM”
Ameliyat sonrasında açıklama yapan Bardakçı, “30 yıldır bu hastalığı çekmekteydim. Her tuvalette gittiğimde canım çok yanıyordu. Yapılan operasyonla yeniden doğmuş gibi oldum. Pamukkale Üniversitesi’ne ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER