PAÜ HASTANESİ’NE DENİZLİ’DE TEK OLAN YENİ BİR CİHAZ DAHA KAZANDIRILDI

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’na, Denizli’de tek olan Kabin Tipi Solunum Fonksiyon Test Cihazı (SFT ) kazandırıldı. Cihaz sayesinde hastaların tedavisi kolaylaştı.

PAÜ HASTANESİ’NE DENİZLİ’DE TEK OLAN YENİ BİR CİHAZ DAHA KAZANDIRILDI

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne yeni bir cihaz daha kazandırıldı. Denizli’de tek olan ve Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’na alınan Kabin Tipi Solunum Fonksiyon Test Cihazı (SFT) sayesinde hastaların tedavisi daha da kolaylaştı. Yeni cihaz hakkında açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Uğurlu; “Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın desteğiyle, hastane yönetimi göğüs hastalıklarında kullanmak üzere Türkiye’de ilk olan ultrasonik solunum fonksiyon testleri cihazını aldı. Bu cihazla basit spirometre, karbonmonoksit difüzyon ölçümü, vücut pletismografi (body box) ölçümleri, bronşprovakasyon testleri ve reversibilite ölçümleri yapılmaktadır. Bu cihazla Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı ve izlemi rahatlıkla yapılmaktadır. Ayrıntılı bir şekilde akciğer volüm ve kapasitelerini ölçebildiği için, çeşitli nedenlerden dolayı akciğer ameliyatı olacakların ameliyat sonrası kalan kapasitelerini hesaplanıp, hangi hastaların ameliyat olması gerektiğine karar verilebilmektedir. Son zamanlarda kliniğimizde sıkça yapılan KOAH hastalarına bronkoskopik volüm küçültücü ameliyatları (akıllı sarmal tel tedavisi) için en önemli endikasyon nefes verdikten sonra akciğerde kalan hacmin artışlarıdır. Cihazımız olmadığı için hastalara yeterince tanı koyamıyorduk ya da bu testi yaptırması için hastaları şehir dışına göndermek zorunda kalıyorduk. Artık rahatlıkla endikasyon konulmakta ve hastaların mağduriyetleri giderilmektedir” dedi.

“YENİ CİHAZ SAYESİNDE İNSAN KAYNAKLI HATALAR SIFIRA İNDİRİLMEKTEDİR”
“Astım hastalığının tanısını koymak zordur ve diğer hastalıklarla çok sık karışır” diyen Yrd. Doç. Dr. Uğurlu sözlerine şöyle devam etti: “Yine astım hastaları atak halinde değilse, yapılan bütün testler normal olarak bulunur. Basit üfleme  (spirometre) ve geri dönüş ( reversibilite ) testleri tanı koymamıza olanak sağlar. Bu testleri normal olan hastalarda klinik sonrası diğer bir tanı koyma testi de bronşprovakasyon testidir. Eski cihazımızda bu test cihaza sonradan montelenmiş başka bir cihazla el ile yapılan dozlarla yapılmaktaydı. Bu cihazla tamamen otomatik olarak yapılmakta ve insan kaynaklı hatalar sıfıra indirilmektedir. İnterstisyel akciğer hastalıkları Astım ve KOAH’dan sonra en sık görülen kronik akciğer hastalıklarındandır. Bu grubun en sık görülen hastalığı (İdiyopatik pulmoner fibrozis) (İPF) akciğer büzüşmesidir. Son yıllara kadar net bir tedavisi olmayan bu hastalığa son 2-3 yıldır yeni tedaviler eklenmişti. Sağlık bakanlığı bu tedavileri ödemek için difüzyon testlerini mecburi kılmıştır.”

“BAŞKA BİR MERKEZ ARANMASINA GEREK KALMADI”
Göğüs Hastalıkları AD. Başkanı Prof. Dr. Sibel Pekcan ise; “Akciğer hastalığı olan bir hasta için yapılması gereken bütün testlerin kliniğimizde yapılmasından dolayı başka bir merkez aranmasına gerek kalmadığı için hem hastalar adına hem de üniversite adına mutluyum” diye konuştu.

“EGE BÖLGESİ’NDE İZMİR’DEN SONRAKİ TEK MERKEZ”
PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer; bu ölçümü yapan Denizli' de tek, bölgede İzmir'den sonraki ilk merkez olmasının üniversite ve hastane için çok önemli bir hizmet olduğunu söyledi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER