PAÜ, ISIF 2019’dan üç madalya ile döndü

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) adına Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2019) kapsamında düzenlenen, 4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na (ISIF’19) katılan Pamukkale Teknokent, 1 altın 2 bronz madalya ile döndü.

PAÜ, ISIF 2019’dan üç madalya ile döndü

Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2019) kapsamında organize edilen 4'üncü İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF'19), 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı TEKNOFEST festival alanında gerçekleştirildi. 30 farklı ülkeden toplam 384 proje ile bilim insanlarının fikirlerini dünya ile paylaşmalarını sağlayan ISIF'19’a Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) adına üç patentle katılan Pamukkale Teknokent, büyük bir başarıya imza attı. PAÜ Tavas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Koluman’ın önderliğinde, PAÜ Öğrencileri; Özge Oral ve Kadir Demirci’nin birlikte hazırladığı ‘Elektrokimyasal Analiz Süreçlerinde Kullanılan Sistem’ projesi, ISIF'19’da altın madalyanın sahibi oldu. Yine Prof. Dr. Koluman’ın danışmanlığında PAÜ Öğrencileri; Hüsra Tunçer ve Atakan Eryıldız’ın hazırladığı ‘Hijyen Tespit Biyosensörü’ projesi bronz madalya ve PAÜ Öğretim Üyesi Arzum Işıtan’ın proje danışmanlığında PAÜ Öğrencileri Sevgi Taşdan, Arda Güzel, Cemil Kobak, Mücahit Ekrem Yeşilyurt, Songül Petek ve Yasin Gürcan’ın birlikte hazırladıkları engelli bireylerin rehabilitasyon çalışmalarına yardımcı olmak ve onların topluma kazandırılmasını sağlamak için hazırladıkları ‘Tulgar Geliştirilmiş Aktif-Pasif Egzersiz Bisikleti’ adlı proje, bronz madalya ile ödüllendirildi.

“BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM”

Konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ödüle layık görülen akademisyenler ve çalışma ekiplerini kutlayan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, başarılarının devamını diledi. Prof. Dr. Bağ, şunları kaydetti: “Milli teknolojilerin gelişmesi, yeni AR-GE fikirlerinin ortaya çıkması ve yerli teknolojilerin geliştirilmesi şüphesiz ki milli ekonomimizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Devlet kurumlarımızın teşvikleri ve üniversitelerimizin akademik çalışmalarıyla temel bilimlerde, teknolojide, mühendislikte ve tıpta dünya standartlarında projeleri bilim dünyasına kazandıracağımıza olan inancım tamdır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler bu sorumluluğun bilinciyle çalışmalarımıza yön veriyor, yönetim anlayışımız olarak da yeni fikirlerin ürüne dönüştürülmesine imkân sağlamayı hedefliyoruz. ISIF 2019 Patent Fuarı’nda madalya kazanan akademisyenlerimizi ve ekiplerini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER