PAÜ, ‘Kadınlar Günü’nü 3 etkinlikle andı

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Öğretim Elemanları Karma Sergisi’, ‘Hayatın İçinde Kadın Paneli’ ve ‘Bilimde Kadınların Ayağına Takılan Taş! Matilda Etkisi ve Günümüze Yansımaları’ adlı bir konferans gerçekleştirildi.

PAÜ, ‘Kadınlar Günü’nü 3 etkinlikle andı

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde 3 ayrı etkinlik düzenlendi. ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Öğretim Elemanları Karma Sergisi’, Eğitim Fakültesi Sergi Salonu’nda yapıldı. Serginin açılışına; Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları; Prof. Dr. Hülya Şahin Baltacı ve Doç. Dr. İbrahim Tuncel ile birlikte akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı. Eğitim Fakültesi bünyesinde bu yıl tamamlanan Resim İş-Eğitimi Anabilim Dalı Binasında gerçekleştirilen ilk sergi organizasyonu olması sebebiyle de son derece önem arz eden etkinliğe ilgi oldukça yoğundu. Karma resim sergisini ayrıca PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte ziyaret etti. Burada Rektör Bağ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, eser sahibi öğretim üyelerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada Rektör Bağ, sergiye katkı sağlayan öğretim üyelerine teşekkürlerini iletti.

“KADIN HER ALANDA ÇALIŞABİLİR”

Türk Eğitim-Sen Denizli-Aydın Şubesi Üniversite Yönetimi tarafından PAÜ Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Hierapolis Salonu’nda ‘Hayatın İçinde Kadın’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Oturum başkanlığını PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergis Biray’ın yaptığı panelde Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Susar, Eski Türklerden bugüne uzanan süreçte kadın ve eğitim konusunun ele alınış tarzı hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Susar; eğitimle bağlantılı konular olarak eşit hak ve sorumluluklar, kızların okutulması, fırsat eşitliği, cinsiyet ayrımı, zorunlu eğitim ve sonrasında neler yapılabileceği, kadın istismarı konusunda yapılabilecek uygulamalar gibi konularda önerilerini sundu. Panelin ikinci konuşmacısı Teknoloji Fakültesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Arzum Işıtan, kadının her alanda çalışabileceğini belirtti. Sanayi, otomotiv, metal işleri ve metal üretimi gibi alanlarda çalışan kadınların çalışma şartları ve sorunlarına değinen Işıtan, devlet politikaları ve istihdam politikalarının önemini vurguladı. Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Arslan Kartal da panel de, çığır açan yabancı ve Türk bilim kadınlarını ‘Bilim ve Kadın’ başlığında anlattı. Her alanda birçok başarıya imza atan kadınların bilim yolunda güçlükler içinde ilerleyişini dile getiren Doç. Dr. Kartal, kadınların bilim alanlarında daha fazla yer edinmeleri gerektiğini vurguladı. Panel katılımcılara katılım belgeleri ve çiçek takdimiyle sona erdi.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI PAYLAŞILDI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için PAÜ’de gerçekleştirilen etkinliklerden bir diğeri ise Teknoloji Fakültesi konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Bilimde Kadınların Ayağına Takılan Taş! Matilda Etkisi ve Günümüze Yansımaları konulu bir konferans oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Nezihe - Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi Fizik Danışmanı Bilge Yıldırımoğlu ve öğrencisi Selin Demir tarafından TÜBİTAK Projesi olarak hazırlanan: Bilimde Kadınların Ayağına Takılan Taş! Matilda Etkisi ve Günümüze Yansımaları adlı araştırmanın sonuçları katılımcılarla paylaşıldı. Tarih boyunca bilimde kadına bakış açısı ele alınarak Margaret Rossiter tarafından açıklanan Matilda Etkisi’nin günümüzdeki kadın akademisyenlerin çalışmalarına olan yansıma düzeyleri ve elde edilen bulgular çerçevesinde aktarıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER