PAÜ Kültürel Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü eğitime başlıyor

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) 2013 yılında disiplinler arası yüksek lisans programını aktif hale getirilen ve Ege Bölgesi’nde ilk olan PAÜ Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, 2019-2020 Akademik Yılı’nda ilk kez öğrenci alarak lisans eğitimine başlayacak.

PAÜ Kültürel Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü eğitime başlıyor

2013 yılında disiplinler arası yüksek lisans programını aktif hale getiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, 2019-2020 Akademik Yılı’nda ilk kez öğrenci alarak lisans eğitimine başlayacak.

Ege Bölgesi’nde ilk olan bölüme ilişkin açıklama yapan PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Evin Caner Özgel, Türkiye’nin çeşitli tarihsel süreçlere ait çok sayıda taşınır ve taşınmaz somut olan kültür varlıkları ile somut olmayan kültür varlıklarına sahip olduğunu vurguladı.

Kültür mirasın önemli bir kısmı Arkeoloji Bilimi’nin faaliyetleri sonucu gün ışığına çıkarılmakta olduğunu söyleyen Özgel, bunların yanı sıra somut olmayan kültür varlıklarının da koruma altına alınarak devam ettirilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Bölüm hakkında detaylı bilgi veren Özgel şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır devam eden fakat kaybolmaya yüz tutmuş birçok gelenek bugün yitirilmek üzeredir. Yüz yıllardır süregelen kültürel değerlerimiz, yeni koşullara uyum sağlayamamakta ve bir yok oluş sürecine girmektedir. Her geçen gün koruma eğitimi veren üniversite sayılarının artmasına rağmen bu konuda çalışan uzman ihtiyacının karşılanamıyor olmasından hareketle bölümümüz, kültür varlıklarının onarılması, bakım ve yenilemelerin aslına uygun tekniklerle yapılması, geleneksel sanatlar ve geleneklerin yaşatılması konusunda araştırma ve uygulamayı birleştirerek konusunda uzman koruma bilimcileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerimize bu çerçevede her tür kültürel varlık için eğitim ve öğretim verilerek ‘pratisyen eser doktorları’ yetiştirilecektir. Mezunlarımız ileride yüksek lisans çalışmaları ile herhangi bir tarihi yapı malzemesi, küçük eser, metal, cam, el yazmaları, geleneksel yöntemler vb. konusunda uzmanlaşabileceklerdir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER