PAÜ'LÜ BİRAY VE SAĞLAM'A TÜRKMENİSTAN'DAN ÖDÜL

PAÜ'LÜ BİRAY VE SAĞLAM'A TÜRKMENİSTAN'DAN ÖDÜL

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray ve Bölüm Başkan Yardımcısı Öğretim Üyesi Dr. Soner Sağlam’a Türk dünyasının ve Türkmenistan’ın büyük şairlerinden Mahtumkulu Firakî ile ilgili yaptıkları çalışmalarından dolayı Türkmenistan Büyükelçiliği tarafından ödül ve plaket takdim edildi.

Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği tarafından Dikmen Vadisi’nde Mahtumkulu heykelinin de yer aldığı Türkmenistan Parkı’nda yapılan Mahtumkulu Firakî’yi anma etkinlikleri çerçevesinde bir dizi tören gerçekleştirildi. Tören Ankara Türkmenistan Büyükelçisi İshankuli Amanlyev’in Mahtumkulu’nu, onun Türkmen birliği kadar Türk birliğini de anlattığı eserlerinden söz ettiği bir konuşma ile başladı. Ardından Türkiye Türkmenistan Dostluk Derneği Genel Başkanı Selahattin Baysal’ın konuşmasıyla devam eden törende farklı kurum ve kuruluşlardan katılan davetliler de konuşmalar yaptılar. Mahtumkulu hakkında yaptığı konuşma yapan Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, 1992 yılında ilk olarak Dr. Himmet Biray tarafından hazırlanan ve Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Mahtumkulu Divanı üzerinde 2014 yılında başkanlığındaki bir ekip tarafından dört büyük kitabın hazırlandığından ve bunların Türkmenistan’da Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimyhammedov’a takdim edildiğinden bahsetti.

Mahtumkulu’nun şiirlerinden örneklerin de okunduğu törenin sonunda, 2014 yılında yapılan ve 2018’de de yapılması planlanan Mahtumkulu ile ilgili yeni yayınlar sebebiyle Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’in önderliğindeki çalışma ekibine plaket verildi. Çalışma ekibi olarak; Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Prof. Dr. Ali Duymaz, Doç. Dr. Berdi Sarı, Prof. Dr. Nergis Biray, Doç. Dr. Hamiye Şibil Duran, Dr. Öğretim Üyesi Soner Sağlam, Uzm. Emrah Yılmaz birer birer kürsüye çağrıldılar ve plaketleri Büyükelçi İshankuli Amanlyev tarafından takdim edildi. Amanlyev, eserlerin hazırlanmasında emeği geçen, alın teri akıtan bilim adamlarını kutlayarak sözlerini sonlandırdı. Törenin sonunda Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği tarafından Türkmen pilavı ikram edildi. Bu esnada bilim adamları ve kurum yöneticileri arasında Mahtumkulu üzerine çalışmaların devamında neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER