PAÜ'lü yabancı öğrenciler Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i gezdi

Genel anlaşmalar, Erasmus ve genel programları kapsamında farklı ülkelerden Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) eğitim görmeye gelen değişim programı öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Stratonikeia Antik Kenti ve Marmaris’i gezdi.

Ülke tanıtımına katkı sağlayan, öğrencilere kültürel farklılıklar ve tanıştıkları yeni kültürel değerler hakkında bilgi vermeyi amaçlayan uluslararası bir program olan Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Pamukkale Üniversitesi’ne (PAÜ) gelen yabancı öğrenciler, hem Türkçeyi öğrenme hem de Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor. Bu kapsamda PAÜ Rektörlüğü tarafından uluslararası değişim programı öğrencileri için düzenlenen geziye katılan yaklaşık 50 yabancı öğrenci Stratonikeia Antik Kentini ve Marmaris’i gezerek keyifli bir gün geçirdi. Türk kültürü ve kültürel değerler hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen gezi programına katılan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a, PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel ile Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Fatih Mehmet Demir eşlik etti.

İLK DURAK; STRATONİKEİA ANTİK KENTİ

ERASMUS değişim programı öğrencileri için düzenlenen gezi programının ilk durağı, Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti oldu. Kazı başkanlığını, PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlık destekli Stratonikeia Antik Kentini rehber eşliğinde gezen öğrenciler, antik kenti yakından tanıma ve inceleme fırsatı buldu. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Tunç Sezgin, antik kent ile ilgili yapılan kazı faaliyetleri ve günışığına çıkartılan eseler hakkında Rektör Bağ ve öğrencilere detaylı bilgi verdi. Antik kent gezisi sonunda yorulan ve acıkan öğrenciler için hazırlanan öğle yemeği ve çay ikram edildi. Öğrenciler için düzenlenen gezinin son durağı ise Muğla’nın popüler ilçelerinden Marmaris oldu. Yat Limanını gezen öğrenciler Marmaris çarşısında keyifli anlar geçirdi.

“GÜZEL BİR ETKİNLİKTİ

gezi programı ile ilgili duygularını aktaran öğrencilerden Erasmus+ Staj programına Romanya’dan katılan, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yüksek lisans öğrencisi Liviu Mihail Cıorecan: “Güzel bir etkinlikti. Daha önce hiç antik kentte bulunmamıştım ve bu gezi de bunun için çok güzel bir fırsattı. Bir sonraki gezi için sabırsızlanıyorum” şeklinde konuştu. Programa Genel Anlaşmalar çerçevesinde Çin’den katılan, Antrenörlük Eğitimi yüksek lisans öğrencisi Ren Kai Feng; “Hem Stratonikeia Antik Kentini hem de Türkiye'nin modern kıyılarını; Marmaris Marina’yı gezdiğimiz çok güzel bir etkinlikti. Bu etkinlikte payı olanlara, Rektör hocamıza ve PAÜ Uluslararası Ofis’e düzenledikleri gezi için çok teşekkürler. Servis edilen köfte ekmek de çok lezizdi” dedi. Öğrenciler gezi buyunca kaydettikleri fotoğraflar ile Türkiye’ye dair anılarını ölümsüzleştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER