'PAÜ, ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİNDE 14. SIRADA'

'PAÜ, ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİNDE 14. SIRADA'

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Koordinatör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel, son iki yıldır Türkiye Ulusal Ajansı tarafından PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne verilen hibe rakamlarının arttığı belirterek, Türkiye genelinde 189 üniversite içinde Pamukkale Üniversitesi’nin 14. sırada yer aldığının altını çizdi.

PAÜ Koordinatör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel, üniversitenin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü hakkında bilgiler verdi.  Son iki yıldır Türkiye Ulusal Ajansı tarafından PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne verilen hibe rakamlarının arttığı belirten Prof. Dr. Çelikel, Türkiye genelinde 189 üniversite içinde Pamukkale Üniversitesi’nin 14. sırada yer aldığının altını çizdi. Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel, “En fazla hibe alan kurumlardan biri olmayı başarmış bulunmaktayız. Bu bize Türkiye Ulusal Ajansı tarafından verilen hibeyi doğru bir şekilde kullandığımızın bir göstergesidir. Bizler koordinatörlüğümüze verilen hibenin tamamını kullanmaya çalışıyoruz, yani bizlere başvuran ne kadar fazla öğrenciyi hareketliliğe katabilirsek o kadar doğru bir iş yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“ERASMUS+ KA103 HAREKETLİLİĞİ İÇİN 494 ANLAŞMA SAYISI MEVCUT”
Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Uluslararası İlişkiler Koordinatörü ve Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeha Yakar, Doç. Dr. Yakar, “Kurumumuzda değişim faaliyetleri başarıyla yürütülmektedir. Bu programların içinde Erasmus+ KA103 hareketliliği için 24 Avrupa ülkesi ile 494 anlaşma sayısı mevcut. Anlaşma sayıları her geçen gün artmakta. Özellikle son iki yıldır öğrencilerimizin bu hareketlilik faaliyetine olan ilgisi çok büyük. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda 1982 adet başvuru alındı. Başvuru yapan öğrencilerden 565 tanesi tercih yapma hakkı kazandı, fakat alınacak hibe oranında yerleştirme yapılabildiği için ancak 330 öğrenciyi yerleştirebildik. Öğrencilerimizin hareketlilik faaliyetlerine karşı artan ilgileri, kurumumuz adına oldukça önemli bir gelişme. Daha önceleri faaliyetlere gönderecek yeterli sayıda öğrenci bulamazken şimdi yerleştirme yapan öğrencilerin içinden hibe dâhilinde seçimler yapıyoruz.  Ayrıca üç senedir Erasmus+ KA107 hareketliliği de başladı. Bu hareketlilikle Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkeler için de anlaşma yapıyoruz ve öğrencilerimizi gönderiyoruz. Bu yıl koordinatörlüğümüz 6 ülke için 146.000 Euro hibe alarak, bu kapsamda anlaşmamız bulunan kurumlarla öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği gerçekleştiriyoruz. Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkeler için de anlaşma yapıyoruz ve öğrencilerimizi gönderiyoruz. 13 farklı ülke için 19 farklı üniversite ile KA107 anlaşmamız mevcut. Bu sene, Saraybosna, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk ve Karadağ ile öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği faaliyetlerini gerçekleştirmekteyiz. Bu projeye ait mevcut hibeyi 2019 Haziran’da kadar kullanabileceğiz ve bu süre içinde hareketliliği gerçekleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

MEVLANA’DA 252 ANLAŞMA
Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) yürüttüğü bir program olan Mevlana Öğrenci Değişim Programı’nın Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerle yapılan öğrenci değişim programı olduğunu anlatan Koordinatör Doç. Dr. Zeha Yakar, Pamukkale Üniversitesi’nin 14 ülke ve 30 farklı üniversite ile toplamda 252 Mevlana Anlaşması’nın bulunduğunu belirtti. 

BAŞVURULARIN ARTTIĞI PROGRAMLARDAN BİRİ: ERASMUS+ STAJ FAALİYETİ
Türkiye Ulusal Ajansı’nın da hedeflediği üzere öğrenciler Erasmus+ programıyla çeşitli ülkelerde staj faaliyeti gerçekleştirmekte ve hatta bazı öğrencilerin yurtdışında istihdam şansı yakalayabilmekte olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yakar, “PAÜ’den Erasmus+ Staj Faaliyeti ile gönderdiğimiz bazı öğrencilerimizin gösterdikleri başarı ve örnek davranışlarından dolayı gittiği yurtdışındaki kurumlardan koordinatörlüğümüze gelen teşekkür yazıları ile gurur duyuyoruz. Bu yazılarla kurumların bizlerden tekrar öğrenci gönderimi konusunda talepkâr olduklarını görünce bizler de koordinatörlük ve üniversitemiz adına çok mutlu oluyoruz. Öğrencilerimizin, üniversitemiz ve ülkemiz adına gittikleri yerlerde bizleri iyi temsil etmeleri koordinatörlüğümüzün gelecekte gerçekleştireceği faaliyetler ve kurulacak yeni anlaşmalar için oldukça” dedi.

 ERASMUS+ KA2 PROJESİ KAPSAMINDA STRATEJİK ORTAKLIKLAR
PAÜ olarak, Erasmus+ hareketlilik faaliyetleri dışında 14 tane Erasmus+ KA2 Stratejik Ortaklıklar Projesi’ne sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Yakar,  bu uluslararası projeleri üniversitenin akademisyenleri tarafından yürütülmekte olduğunu vurguladı. Ayrıca, Doç. Dr. Yakar, gelecekte bu sayının akademisyenlerimizin talebi doğrultusunda artabileceğini de belirtti.

YENİ BİR HAREKETLİLİK PROGRAMI: AVRUPA GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ
PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Simay Karaalp Orhan, eğitim hareketliliği dışında yeni bir hareketlilik programı olan Avrupa Gönüllülük Projesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal sorumluluk projelerinde hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin çalışabildiğini söyledi. Bu kapsamda PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü olarak iki proje için başvuru kabul edildiğini belirten Doç. Dr. Orhan, bu projelere öğrenciler dışında 17-30 yaş arası hem akademik hem de idari personelin de en az 2 en fazla 12 ay katılabildiğini hatırlattı.

“DAHA DA YUKARI TAŞIYACAĞIZ”
Göreve geldikleri günden bu yana öğrenci odaklı bir yönetim sergilediklerini hatırlatan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, bilimsel alanda yapılan çalışmaların yanında farklı ülkelerden üniversitelerle yapılan işbirliklerinin aynı zamanda Pamukkale Üniversitesi’nin yaptığı araştırma faaliyetlerine de katkı sağlayacağını belirtti. Gerek öğrenci, gerekse akademik ve idari hareketlilik programları ve projeleri sayesinde ülkeler arası kültürel etkileşimlerin de artacağını vurgulayan Prof. Dr. Bağ, bu yıl öğrenci hareketliliği bazında 189 üniversite arasında elde edilen on dördüncülüğün, ileriki yıllarda daha yukarı sıralara taşınması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Prof. Dr. Hüseyin Bağ, elde edilen başarı ve yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçen Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Yönetimi’ne ve tüm koordinatörlük çalışanlara teşekkürlerini sundu.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER