PAÜ radyasyon iddialarına yanıt; “TAEK’ten rapor alındı, çevreye radyasyon sızıntısı olmadı”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 bu yana çevreye radyasyon sızıntısı olduğu iddiaları hakkında konuşan PAÜ Yapı Daire Eski Başkanı Hayri Ün, “2018 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) müracaat edilmiştir. TAEK gerekli ölçümleri yapmış ve herhangi bir radyasyon sızıntısı tespit etmemiştir. İddia edildiği gibi 5 yıldan beri çevreye radyasyon sızıntısı olmamıştır” dedi.

PAÜ radyasyon iddialarına yanıt; “TAEK’ten rapor alındı, çevreye radyasyon sızıntısı olmadı”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Yapı Daire Eski Başkanı Hayri Ün, PAÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2014 yılında yapılan panaroik röntgen odasının kapı ve camlarının radyasyona karşı kurşun kaplamalı olması gerekirken, galvanizli saçla yapıldığı ve bu nedenle de 5 yıldır çevreye radyasyon yayıldığı iddiaları hakkında konuştu. Ün; “İddialara göre benim PAÜ’de Yapı İşleri ve Teknik Dair Başkanı olduğum dönemde büyük bir tadilat işi içerisinde panoramik röntgen odası yapılmıştır. Bu röntgen odasının kapısında kurşun zırh olması gerekirken galvanizli saç kullanılmıştır. Sadece panaromik röntgen odası yapım işi değil, Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi için kullanılacak binanın tamamen tadilat yapılması işidir. ‘PAÜ Dişçilik Fakültesi Bina Bakım Onarım İşi’ ihalesini kazanan firma ile 29 Eylül 2014’te sözleşme imzalanmış, yer teslimi 22 Ekim 2014 tarihinde yapılmıştır” şeklinde konuştu.

“KAPININ STANDARTLARA UYGUN OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR”

Panoramik Röntgen Odası’nın kurşun kaplamaların yapıldığı belirten Ün; “Zaten duvarlardaki kurşun kaplamaların yapıldığı da görülmüştür. Panoramik Röntgen Odası’nın kapısı, imalatçı firma tesislerinde yapılan ve inşaat alanına macun ve boyası yapılmış şekilde gelen bir imalattır. Gelen kapının faturası incelenmiş ve standartlara uygun olduğu görülmüştür. Sonrasında yerine monte edilmiştir. Bu tür kapı imalatı üniversitemizin başka odalarında da yapılmış ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan (TAEK) uygunluk belgesi ve ruhsat alınması gerektiğini bilmektedir. TAEK yetkilileri gelip odadan sızan radyasyon olup olmadığını ölçecektir. Ölçüm sonunda herhangi bir sızıntı varsa odanın kullanımına uygunluk belgesi vermeyecektir. Bu tür ölçümlerde bir çivi deliği kadar sızıntı olduğunda TAEK’in uygunluk belgesi vermediği bilinmektedir. Böyle bir durumda müteahhit firma odadaki sızıntıyı engellemek zorundadır” dedi.

“ÇEVREYE RADYASYON SIZINTISI OLMAMIŞTIR”

Mevcut yönetimin 2018 yılına kadar TAEK’e müracaat etmediğini ileri süren Ün; “Ruhsat alınmadan adı geçen panoramik röntgen odası kullanılmaya devam edilmiştir. Ancak 2018 yılında TAEK’e müracaat edilmiştir. Ruhsat 19.06.2018 tarihinde alınmıştır. Bunun anlamı da şudur; TAEK gerekli ölçümleri yapmış ve herhangi bir radyasyon sızıntısı tespit etmemiştir. Yani iddia edildiği gibi 5 yıldan beri çevreye radyasyon sızıntısı olmamıştır. İhale konusu iş bitirildikten sonra elektik, makine, mimari ve inşaat teknik elemanlarından oluşan farklı bir heyet ilgili binada denetim yaptı. Onlar da kontrol etti. Eksiklikleri kayıt altına aldı ve eksikliklerin tamamlanmasını sağladı. Gerekli gördüğü yerlerde imalatları söktürüp kontrol etti. Bu heyetin de adı geçen kapının içini görme şansı yoktur. İçinin görülebilmesi ancak kapının parçalanması ile olabilir. Bu heyet de üniversitemiz hastanesince yapılan ölçüm ve bir sızıntının olmadığı tespitini yeterli görmüştür. Tüm bu işlemler sırasında ne bana ne de kontrol ve kesin kontrol heyetlerine herhangi bir uyarı gelmemiştir. Yapılan ölçümler de odada herhangi bir radyasyon sızıntısını göstermemiştir. Eğer en küçük bir şüphe olsaydı gerekirse imalatlar yeniden yaptırılırdı. Üniversitemiz teknik personeli bunu yaptırabilecek yetkinlik ve uzmanlıktadır” diye konuştu.

“HAKKIMDA TAKİPSİZLİK KARARI VAR”

Konu hakkında soruşturmanın devam ettiğini belirten Ün; “İlgili olayda adı geçen 10’un üzerindeki kişiden sadece ben üniversiteden ihraç edilmiş durumdayım. Hakkımda bu konuda takipsizlik kararı vardır. Devletimizin istediği gibi OHAL komisyonuna başvurumu yaptım ve sonucu bekliyorum. Benim dışımdaki kişiler üniversitede halen görev yapmaktadır. Haklarında FETÖ’cülük ile ilgili herhangi bir soruşturma dahi yoktur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER