PAÜ Re-MIM Ekibi, hibe almaya hak kazandı

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencisi Seval Ağırbaş’ın grup lideri olduğu RE-MIM ekibinin geliştirdiği proje, başarılı bulunarak tanınmış bir içecek firmasından hibe almaya hak kazandı.

PAÜ Re-MIM Ekibi, hibe almaya hak kazandı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü “MIM 360 Deneyim İçin Tasarım” dersi kapsamında Öğretim Görevlisi Fazıl Akın ve Araştırma Görevlisi Dr. Saniye Fışkın Korkmaz, öğrencileri ile birlikte bir mekân deneyiminden yola çıkarak çeşitli destek ve hibe programları için yaratıcı iş fikirleri geliştirdi. 6 haftalık Döngüsel Ekonomi Mesele Süreci’ni başarıyla tamamlayan 8 finalist takım arasında PAÜ Mimarlık Bölümü öğrencilerinin içinde olduğu Re-MIM ekibi, öncelikli üç takım arasında yer almaya hak kazandı. PAÜ Mimarlık Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülsüm Zeybek, PAÜ Mimarlık Bölümü 3.sınıf öğrencisi Seval Ağırbaş, PAÜ Mimarlık Bölümü 3.sınıf öğrencisi Zülal Karaman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu Abdullah Demir’den oluşan Re-MIM ekibinin geliştirdiği proje, tanınmış bir içecek firmasından hibe almaya hak kazandı.

“Atıklar çöp değildir”

Proje; döngüsel ekonomi modeli, ham maddeden atık oluşumuna kadar geçen süreçte bireyleri ve toplumu yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltirken tüketimi azaltmayı, geri dönüşümü ve yeniden kullanımı teşvik ediyor. Paketleme atıklarının ayrıştırılma aşamasından geri dönüşümüne kadar olan süreci sürdürülebilir sistemler ile nasıl tasarlarız? Paketleme atıklarının ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi konusunda insanların bilinçlenmesini nasıl sağlayabiliriz? Geri dönüştürülmüş ürünlerin çevreye ve topluma olan katkısını nasıl görünür kılabiliriz? Gibi sorular üzerinden belirlenen döngüsel ekonomi melesle sürecinde Re-MIM ekibinin projesi mimarlık stüdyolarının iç döngüsünü temel alıyor. Stüdyodaki maket atıklarının, tekrardan değerlendirilmesi üzerine şekillenen proje fikri “Atıklar çöp değildir” sloganıyla süreklilik gösteriyor. Tasarı Acade-MIM proje fikrinde, geri dönüşüm materyallerinden nesne-mekân tasarımı ve üretimi üzerine atölyeler gerçekleştirmeyi hedefleyen Re-MIM ekibi, atıkların potansiyellerini bireylerin yaratıcılığını kullanarak tasarım aracılığıyla göstermeyi amaçlıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER