PAÜ, şiddetle mücadelede etkin rol alacak

Topluma karşı sorumluluklarının bilinci ile toplum sorunlarına karşı duyarlı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Pamukkale Üniversitesi, şiddetin her türlüsünü önlemeye yönelik olarak projeler geliştirmek; bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve eğitsel konularda ortak çalışmalar yapmak üzere, Şiddetle Mücadele Vakfı’yla işbirliği protokolü imzaladı.

PAÜ, şiddetle mücadelede etkin rol alacak

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM), her türlü şiddetin önlenmesine yönelik, bir işbirliği protokolü imzaladı. Rektörlükte gerçekleştirilen imza tören ile resmiyet kazanan protokol kapsamında PAÜ ve HEGEM; bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve eğitsel konularda ortak çalışmalar gerçekleştirecek. İşbirliği protokolü PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve HEGEM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yahya Mustafa Keskin tarafından imzalanırken, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç da törende yer aldı.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ”

İşbirliği protokolüne ilişkin konuşan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, şunları söyledi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli toplumsal sorunlarda biri olan şiddet, mücadele edilmesi ve bu konuda bir eylem planı oluşturulması gereken ciddi bir sorundur. Toplumumuzun hemen her kesiminde karşımıza çıkabilen, yaşanmasını asla istemediğimiz bu şiddet olayları, sosyo-ekonomik veya sosyo-kültürel düzey ayırt etmeksizin olabilmektedir. Şiddete maruz kalanlar ise çoğunlukla bir kadın ya da çocuk olurken kimi zaman da sokakta karşılaştığımız ve hiç tanımadığımız biri, bir sağlık çalışanı ya da bizlerle aynı doğayı paylaşan diğer canlılar olabilmektedir. Şiddetin her türlüsü ile etkin mücadele edebilmede kurumlar arası işbirlikleri son derece önem arz etmekte; ilgili tüm tarafların önleme, mağduru koruma ve bu olaylara yönelik politikalar oluşturma konusunda elini taşın altına koymalıdır. Topluma karşı sorumluluklarımızın bilincinde olan, yürüttüğü projelerde hayata rehber olma vizyonunu sürdüren Pamukkale Üniversitesi olarak bizler, şiddetin her türlüsünün önlenmesi konusunda, özellikle bu konuda ilgili bölümlerce bilimsel çalışmalar da gerçekleştiren üniversitelere büyük sorumluluklar düştüğünün farkındayız. Pamukkale Üniversitesi olarak HEGEM ile yaptığımız bu protokol ile sonrasında yapacağımız ortak çalışmalar, umuyorum ki toplumumuzda, şiddetle mücadelede somut adımların atılmasına vesile olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER