PAÜ, Spıdas projesine öncülük ediyor

‘Strategic Partnership for Innovation in Data Analytics in Schools (SPIDAS)’ projesinin son ortaklar toplantısı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Matematik Eğitimi Anabilim Dalı’nda başladı.

PAÜ, Spıdas projesine öncülük ediyor

Erasumus+ 2017 Ana Eylem 2: Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği, Okul Eğitimi için Yeniliği Destekleyen Stratejik Ortaklıklar (KA201) kapsamında ‘Strategic Partnership for Innovation in Data Analytics in Schools (SPIDAS)’ projesinin son ortaklar toplantısı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü, Matematik Eğitimi Anabilim Dalı’nda başladı. Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Sibel Kazak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can ile proje ortağı okulların öğretmen ve idarecileri ile akademisyenler katıldı.

Toplantıda; proje ortağı okullardaki öğretmenler sınıflarında uyguladıkları öğrencilerin veri analitiği becerilerini geliştirmeye yönelik ders uygulamalarını paylaşırken, projenin sonunda ortaya çıkacak ürünlerin hazırlanması üzerine planlamalar yapıldı. İki gün sürecek olan SPIDAS toplantısı ile ilgili konuşan Öğretim Üyesi Sibel Kazak; şunları kaydetti: “Günlük hayatta dijital teknolojilerin kullanımı ile birlikte büyük miktarlarda veriler elde edilmekte ve bu veriler kamu hizmetlerini sürdürülebilirliği ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik kullanılabilmesinde önemli potansiyele sahiptirler. Bununla birlikte, eğer bu verileri yorumlayıp eyleme dönüştürecek beceri ve yaratıcılığa sahip olunmazsa veriler hiçbir işe yaramayacaktır. SPIDAS projesiyle hava durumu, iklim değişimi gibi konulara odaklanarak öğrencilerin veri analitiği becerilerini geliştirmeyi sağlayacak öğrenci merkezli, teknoloji destekli ve probleme dayalı öğrenme ortamlarının hazırlanmasını amaçlamaktayız. Proje, Exeter Üniversitesi (Birleşik Krallık), Lleida Üniversitesi (İspanya) ve Pamukkale Üniversitesi (Türkiye) öncülüğünde üç ülkeden, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm okul kademelerinden 10 okul ve Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi işbirliği ile yürütülüyor. Projenin amacı doğrultusunda hazırlanan öğretim materyalleri proje ortağı olan okullarda pilot olarak uygulanıp geliştiriliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER