PAÜ, TEKNOFEST 2019’a damgasını vurdu!

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 17- 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST 2019) Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) Hazar Takımı ile ‘Roket Yarışmaları Yüksek İrtifa’ dalında Türkiye birinciliği, Efficiency Challenge Elektrikli Araçlar kategorisinde de Atay Takımı ile Türkiye üçüncülüğü elde etti.

PAÜ, TEKNOFEST 2019’a damgasını vurdu!

Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST 2019), İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 17- 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST 2019’da 19 farklı kategoride finallere katılmaya hak kazanan 2 binden fazla takım kıyasıya mücadele etti. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Robotaksi-Binek Otonom Araçlar, Efficiency Challenge Elektrikli Araçlar, Roket Yarışması ve İnsanlık Yararına Teknoloji kategorilerinde toplam 5 takımla yer aldı.

HAZAR TAKIMI ÖDÜLÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ALDI

TEKNOFEST 2019 Roket Yarışmaları kategorisinde Yüksek İrtifa dalında yarışmalara ürettikleri ‘Hiera 3000’ isimli roketleri ile katılan PAÜ’nün ‘Hazar Takımı’ ‘Roket Yarışmaları Yüksek İrtifa’ dalında birincilik ödülünü almaya hak kazandı. ‘Hazar Takımı’ ödüllerini düzenlenen ödül töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Tören’in sonunda mutluluklarını PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile paylaşan Takım Kaptanı ve PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Serhat Duras; “Takım üyeleri adına başta projenin en başından bugüne maddi ve manevi desteğini esirgemeyen, çalışmaları yakından takip eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a, Pamukkale Teknokent yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

ALATAY ELEKTROMOBİL ARAÇ, ÜÇÜNCÜ OLDU

Daha önceki yıllarda yapılan ‘Alternatif Enerjili Araçlar’ yarışmalarında elde ettiği birinciliklerle adından sıkça söz ettiren ve yüzde 100 yerli üretim otomobil projesi alanında PAÜ’nün markası olan Alatay Elektromobil Aracı, Kocaeli Körfez Pisti’nde yapılan Elektrikli Araçlar kategorisi yarışlarında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Öte yandan PAÜ’lü öğrencilerin yer aldığı ‘Safinaz Yollarda’ takımı ile Yukotek Takımı, TEKNOFEST 2019’da finallerde yer alarak festivali ziyaret eden konuklara projelerini tanıttı. Roket Yarışmaları kategorisinde Alçak İrtifa dalında finallerin montaj aşamasına kadar yükselen ‘Caca Bey Roket Takımı’ ise TEKNOFEST 2019’da imal ettikleri roket çalışmalarını sergiledi.

“KAZANAN TÜRKİYE OLUYOR”

Festivalin finallerinde PAÜ’lü takımlara destek olmak için yakından takip eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, TEKNOFEST 2019’a katılan PAÜ’lü takımlarını stantlarını ziyaret etti. Özverili çalışmaları ve elde ettikleri başarılardan dolayı tebrik eden Prof. Dr. Bağ’a; Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş Genel Müdür Yarımcısı Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan da eşlik etti. Ziyaretlerde finalleri değerlendiren Prof. Dr. Bağ, şunları kaydetti: “Ülke olarak teknolojide dışa bağımlılığı azaltmak, ülkenin ekonomisine katkı sunmak, yerli ve milli üretim teknolojilerle dünya pazarında yer almak için bu tür organizasyonların düzenlenmesi son derece önemlidir. Bu tür yarışmalarda elde ettiğimiz başarılarla elbette mutluluğumuz ve daha iyisini üretmek için motivasyonumuz artıyor. Ancak bu tür yarışmalarda kazanan hangi takım olursa olsun sonuçta Türkiye olacaktır, Türk teknolojisi olacaktır. Üniversiteler olarak bizlere de teknolojide dünya standartlarını yakalama konusunda büyük görevler düşüyor. PAÜ Yönetimi olarak göreve geldiğimiz andan bugüne proje fikri olan öğrencilerimize destek vermeyi öncelikli hedeflerimiz arasına aldık. Festivalde yarışan takımlarımızın yarışmalarını yakından takip ederek heyecanına ve mutluluklarına ortak olduk. Başta PAÜ Teknokent Yönetimimiz olmak üzere festivale katılan tüm takımlarımıza, danışman akademisyenlerimize ve takım üyesi öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yönetim olarak bu tür projelere desteğimiz artarak devam edecek. Bir sonraki festivalde daha çok takım ve proje ile yarışmayı hedefliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER