'PAÜ TEKNOKENT'TE DENİZLİ İÇİN HİZMET ÜRETMEYİ AMAÇLAMIŞTIK'

'PAÜ TEKNOKENT'TE DENİZLİ İÇİN HİZMET ÜRETMEYİ AMAÇLAMIŞTIK'

DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Teknokent Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa gerekçesini açıkladı. Erdoğan, “Teknokent’e ortak olurken, Denizli’mizde bilim ve ekonominin güç birliğini oluşturarak hizmet üretmeyi amaçlamıştık.” dedi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Teknokent Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa gerekçesini açıkladı. Başkan Erdoğan, Teknokent Yönetim Kurulu’ndan istifa gerekçelerimizi diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte Noter kanalıyla gönderdiğimiz metinde dile getirdiklerini belirterek, “Ekonominin dinamiklerini temsil eden sivil toplum örgütleri olarak Teknokent’e ortak olurken, Denizli’mizde bilim ve ekonominin güç birliğini oluşturarak hizmet üretmeyi amaçlamıştık. Ancak mevcut Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın Pamukkale Üniversitesi Rektörü olarak atanmasına kadar bu kurumun çatısı altında uyumlu bir çalışma yürütüldü. Teknokent yönetiminde bir süredir Sayın Rektör’ün katılımcılık anlayışıyla bağdaşmayan tutumları söz konusuydu.” Dedi.

DTO BAŞKANI ERDOĞAN, AÇIKLAMASINDA ŞU GÖRÜŞLERE YERVERDİ:
“Yönetim Kurulunda görüşülmeden Genel Müdürlüğe atanan ve sonrasında yine Genel Müdürlükten alınan Prof. Dr. Şahin Çonkur’un hangi gerekçeyle göreve getirildiği ve neden görevinden azledildiği bugün hala hissedar ve Yönetim Kurulu üyesi sıfatını haiz olduğumuz halde bilgimiz dahilinde değildir. Genel Müdür değişikliği, Üniversitenin içerisinde bulunduğu zorlu sürecin bir sonucu olarak tarafımızca kabul edilmiş ve söz konusu kararlar Oda temsilcisi olarak tarafımızdan imzalanmıştır. Genel müdürün görevden alınmasından sonra, gerekirse bir istihdam bürosunun yardımıyla iyi bir yönetici bulunmasına ilişkin teklifimiz reddedilmiş ve her türlü itirazımıza rağmen, Prof. Dr. Hüseyin Bağ, fikrimizi dahi almadan kendini Genel Müdür olarak atamış ve önemli denecek bir ücret belirleyerek kendisine maaş olarak bağlamıştır. Yine aynı dönemde üniversitede rektör danışmanlığı yaptığı iddia edilen bir kişi, şirkete danışman olarak atanmış ve yine kendisine ciddi miktarda bir ücret ödenmesi karara yazılmıştır. Tüm bu kararlar, üzerinde mutabık kalınmadan tek taraflı olarak yazdırılmış ve tarafımıza imza için gönderilmiştir. Bu kararlar, tarafımızca karşı çıkılarak imzalanmamış olsa da sonradan bu görevlendirmelerin geçici olduğu söylenerek bizlere bu kararlar imzalatılmıştır.”

“ALINAN ÜCRETLER, İTİBAR KAYBINA NEDEN OLMUŞTUR”
Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, “Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın ve danışmanının şirketten aldığı ücretler, basına kötü bir şekilde yansımış ve hem şirketin hem de şirket hissedarı olan Kurumlarımızın ciddi şekilde itibar kaybına sebep olmuştur. Basında yer alan haberler sonrasında, genel müdürlük ve danışmanlık pozisyonlarına yapılan atamaların gözden geçirilmesi tarafımızdan toplantılarda dile getirilmiş olmasına rağmen bu husus toplantı tutanaklarına yansıtılmamıştır. Toplantı tutanaklarının imzalanması konusunda kurumlarımız tarafından gösterilen direnç sonucu şirkette olağanüstü genel kurul toplantısı yapılarak ana sözleşme değişikliğine gidilmiş ve Şirketin Yönetim Kurulu üye sayısı artırılarak, Yönetim kurulundaki etkinliğimiz pasifize edilmiştir. Yapılan ana sözleşme değişikliği sonrasında kurulan yeni yönetim kurulunda toplantıların paylaşım esaslı değil, tek taraflı karar verilen tayin ve tasarrufların bildirilmesi şeklinde olduğu temsilcimiz tarafından Odamız Yönetim Kuruluna iletilmiştir. İfade ettiğim bu olaylar silsilesi sonucu, diğer odalarımızın başkanları ile yaptığımız istişare sonucu Teknokent Yönetim Kurulu’ndan istifa etmeyi kararlaştırdık. “ şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211