PAÜ ve İŞKUR’dan istihdama katkı olacak protokol

Pamukkale Üniversitesi ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, geçtiğimiz kasımda hayata geçirdiği iş birliği protokolünün meyvelerini toplamaya hazırlanırken; yeni bir iş birliğine daha imza attı. Protokol ile öğrencilerin isteğe bağlı stajlarında, aldıkları eğitim ve mesleki hedeflerine yönelik uygun firmanın belirlenmesinde öğrenci ile firmanın bir araya gelmesinde İŞKUR aktif rol alacak.

PAÜ ve İŞKUR’dan istihdama katkı olacak protokol

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Denizli Çalışma ve İş Kurumu (Denizli İŞKUR) İl Müdürlüğü arasında, isteğe bağlı stajın olduğu bölümlerde öğrenim gören öğrencilere, staj yeri bulunmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Öğrencilerin, mezuniyet sonrası işe giriş ve istihdam imkanlarının geliştirilmesine katkı koymayı amaçlayan protokolün imzaları, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Denizli İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık tarafından, Rektörlük Yönetim Kurulu Salonu’nda atıldı. İş birliği protokolü kapsamında, öğrencilerin isteğe bağlı stajlarında, aldıkları eğitim ve mesleki hedeflerine yönelik uygun firmanın belirlenmesinde, öğrenci ile firmanın bir araya gelmesinde Denizli İŞKUR aktif rol alacak. Öğrencilerin, teorik bilgileri ve mesleki yeterliliklerini pekiştirmeye yönelik bir iş tecrübesi de olacak stajlar ile öğrenciler, aynı zamanda kamu ve özel sektörde işleyiş ve organizasyon şeması gibi esasları tanıma fırsatı bulacak; çalışma alanlarını seçerken, ihtiyaç duyacakları ön bilgiye de bu stajlar vesilesi ile sahip olacak.

“ÖĞRENCİLERİN STAJ YAPABİLECEĞİ 10 BİNE YAKIN FİRMANIN OLMASI BÜYÜK AVANTAJ”

Törende konuşan Denizli İŞKUR İl Müdürü Fatih Işık, bu protokolle öğrencilerin, öğrenim hayatları süresince edindikleri bilgilerin yanında, mesleki yeterliliklerinin gelişimine de katkı sunmayı amaçladıklarını ifade etti. Edinilen bu mesleki gelişimin, mezuniyet sonrası istihdam konusunda da öğrencilere avantajlar sağlayacağını belirten Müdür Işık, Denizli’de sigortalı çalışan sayısının ocak ayı verilerine göre 200 binin üzerine çıktığına dikkat çekti. Denizli’de öğrencilerin staj taleplerine cevap verebilecek ölçekte 10 bine yakın iş yeri ve firma olduğunun altını çizen Müdür Işık, PAÜ’de öğrenim gören öğrenciler için bu sayının büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Bu iş birlikleri ile birlikte, özellikle makine sanayicileri gibi büyük ölçekli firmalarla öğrencileri buluşturmayı istediklerini söyleyen Müdür Işık, “Bugün Pamukkale Üniversitesi ile son beş ayda ikinci protokolümüzü imzalıyoruz. Sayın Rektörümüz ve kıymetli hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu protokol ile ‘İsteğe Bağlı Staj’ dediğimiz, Pamukkale Üniversitesi’nde öğrenimleri eden öğrencilerimize, öğrenimlerinin devam ettiği bu süre içerisinde, firmalarda staj yapmalarının sağlanması ile ilgili çalışmayı başlatmış oluyoruz. Projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu

“HIZLA UYGULAMALI EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİYORUZ”

Üniversite’nin şehirle bütünleşmesi noktasında İŞKUR İl Müdürlüğü’nün aracı olmasının kendilerini sevindirdiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, şu ifadelere yer verdi: “İsteğe bağlı staj konusu, bizim açımızdan çok önemli bir konudur. Staj yapmanın öğrencilerimize, istihdam konusunda faydasının olacağına inanıyoruz. İŞKUR’un burada öğrencilerimizin, etkin bir staj yapabilmesi adına, uygun firmanın belirlenmesini sağlayacağından dolayı da ayıca teşekkür ediyoruz. Üniversitemiz, hızla uygulamalı eğitim sistemine geçmektedir. Bu protokoller de bunun emareleri olmaktadır. Biz, öğrencimizin kampüs içinde kalmış, sadece teorik eğitimler alan, bir öğrenci olmasını hiç bir zaman istemiyoruz. Öğrencilerimizin, kariyerlerinde yaşayacağı olayları, henüz öğrenciyken stajlar ile tecrübe etmelerini, mesleki hayatlarına da hazırlıklı olarak başlamalarını istiyoruz. Bu protokol bu çabalarımıza büyük katkılar sağlayacaktır. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” PAÜ ile İŞKUR arasında, geçtiğimiz yılın kasım ayında, öğrencilerin mezuniyet sonrası, iş bulmalarını kolaylaştırıcı eğitimler düzenlenmesi konusunda bir protokol hayata geçirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER