PAÜ YAPILANMASI DAVASINDA ESKİ REKTÖR TUTUKLANDI, 5 TAHLİYE

PAÜ YAPILANMASI DAVASINDA ESKİ REKTÖR TUTUKLANDI, 5 TAHLİYE

Denizli’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmaya yönelik açılan davanın ilk duruşmasında ara kara verildi. Savcının verdiği mütalaasından sonra verilen ara kararda, eski Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, eski Doç. Dr. A.T ve A.Ç’nin tutuklanmasına karar verilirken, 5 kişinin tahliyesine hükmedildi. 

FETÖ/PDY’nin Pamukkale Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik açılan davanın ilk duruşmasında ara karar verildi. Aralarında PAÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve eski Genel Sekreter Kenan Çayan’ın yer aldığı 73’ü tutuklu, 115 sanık, silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan hakim karşısına çıkarken, savcının verdiği mütalaanın ardından ara kara verildi. Dava, EGS Kültür ve Kongre Merkezi yanında bulunan fuar kompleksi bünyesinde yer alan salonda yeni açılan 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada, tutuksuz yargılanan eski Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, savcının talebi ile çelişkili ifadeleri nedeniyle tutuklandı. Cumhuriyet savcısı ara karar öncesi verdiği mütalaada Hüseyin Bağcı, A.Ç A.T’in tutuklanmasına, O.K ve M.S üzerindeki adli kontrol şartının devamına karar verilirken, mütalaada M.Y, Y.I.B, Ş.A, A.K ve A.B’in tahliyesini talep etti.

Savcı sanıklar hakkında verdiği ek beyanında, Hüseyin Bağcı’nın 2 Ağustos 2016 tarihli ifadesinde, Etkin Pişmanlık Yasası’ndan yararlanmak amacıyla örgütün PAÜ’deki yapılanmasının ortaya çıkarılması için beyanlarda bulunduğu ve bu beyanlar nedeniyle birçok ismin tutuklandığı belirtildi. Ancak Bağcı’nın 9 Ağustos 2016’da verdiği dilekçesinde ise yanılma ve baskı altında olması nedeniyle daha önce verdiği ifadeleri kabul etmediği belirtildiği mütalaada, “Sanık 14.6.2017’deki savunmasında ise itirafçı olmadığını beyan ederek çelişkili durumunu sürdürmüştür. Davada henüz tanıkların da dinlenmemiş olmaması nedeniyle, sanığın tanıklar üzerinde etki edebileceği göz önünde bulundurularak adli kontrolünün kaldırılmasını ve tutuklanmasını talep ediyorum. Diğer sanıklar A.Ç.C ve A.T’nin da tanıklar üzerinde etki yapabileceği açısından tutuklanmalarını, M.Y, Y.B, R.K, Ş.A, A.K ve A.B’nun tahliyelerini talep ederim” dedi.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına uyarak, ara kararı açıkladı. Kararda, eski rektör Hüseyin Bağcı, daha önce tahliye edilen A.C ve A.T’nın da tutuklanmasına hükmetti. Kararda, 5 kişide tahliye edildi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER