PAÜ'DE 'ÇAL RÜZGARI' ESİYOR

PAÜ'DE 'ÇAL RÜZGARI' ESİYOR

Pamukkale Üniversitesi ve Çal Belediyesi işbirliğinde 7-9 Aralık tarihleri arasında ‘Çal Tanıtım Günleri’ düzenleniyor. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “İlçemizi, akademisyenler ile öğrencilere yakından tanıtma olanağı buluyoruz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi(PAÜ), Kınıklı Kampüsü’ndeki Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Denizli’nin ilçelerine yönelik düzenlenen tanıtım günleri sürüyor. Üzüm, pekmez, domates, kekik, ay çekirdeği, bamya, yaprak sarması gibi lezzetler, kilim gibi el sanatlarıyla ünlü Çal da PAÜ’de tanıtıldı. Gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Hüseyin Bağ da katıldı. Açılış kurdelasını ise Çal Belediye Bşakanı Fethi Akcan ile Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Hüseyin Bağ birlikte kestiler.

“AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN DENİZLİMİZİ İYİ TANIMALARINI SAĞLAMAKTIR”

Kurdele kesiminin ardından Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Rektör Bağ’a tek tek stantları gezdirdi ve ürünler hakkında bilgiler verdi. Seracılığın bu yıl başladığı Çal’da üretilen ve ihracata gönderilen domatesler de görücüye çıktı. Çallı sanatçı Adnan Koparan’ın Çal yöresinden derlediği Çal Türküleri albümünün de dağıtımı yapıldı. Etkinlik hakkında açıklama yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ilçe tanıtım günlerinin üçüncü etkinlik olduğunun altını çizerek, “Önce Çameli, ardından Çivril bugün de Çal’la devam ediyoruz. Bundan sonra diğer ilçelerimizle devam edecek. Bu etkinliklerdeki amacımız öğrencilerimizin Denizlimizi iyi tanımalarını sağlamaktır. Burada 4 yıl öğrencilik hayatları geçiyor. Sadece kampüslü sınırlı kalan kampüse bağlı kalan bir öğrencilik hayatı olsun istemiyoruz. İlçelerimizi de tanısınlar, kültürümüzü yerinde görüp yaşasınlar istiyoruz” diye konuştu.  

“İLÇELERİ TANITMA BAKIMINDAN BU ETKİNLİK ÇOK ÖNEMLİ”

Denizli’de oturanların ve Pamukkale Üniversitesi’nde oyanların ilçeleri tanımadığını belirten Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “İnsanlar ilçelerin isimlerini duyuyor. Bu ilçelerde neler yetişir, bu ilçelerdeki insan yapısı nasıldır bilmiyorlar. Bugün burada bunları tanıtma fırsatı yakaladık. Elimizden geldiği kadar ilçemizde yetişen ürünleri buraya taşıdık. ‘Nerelisin? Ankaralıyım. Nerede okudun?’ diye sorulduğunda; ‘Pamukkale Üniversitesi’nde’ cevabı alınıyor. ‘Denizli’nin Neresini biliyorsun?’ diye sorulduğunda ise ‘Kampüsü’ deniliyor. Bir de ‘Çınar’ı duydum’ diyorlar. Böylelikle ilçeleri tanıtma bakımından bu etkinlik çok önemli” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER