PAÜ’de ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu’ düzenlendi

Pamukkale Üniversitesi İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100. yıl dönümü münasebetiyle Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre Kültür Merkezi’nde sempozyum düzenledi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100. yıl dönümü ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2021 yılı ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ olarak ilan edilmesi çerçevesinde sempozyum düzenledi.

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu’, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sempozyuma; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Kültür Ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan; “Öncelikle sempozyuma katılan tüm herkese teşekkür ediyorum. İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100. yıl dönümü münasebetiyle bu sempozyum düzenleme kararı aldık.

Aynı zamanda bu kapsamda yıl boyunca 32 etkinlik gerçekleştirdik. İstiklal Marşımızı tıp, iktisat, kimya gibi bilim alanlarında da ele alınmasını istedik. Sempozyumun İstiklal Marşımızın daha da iyi anlaşılmasına yeni bir boyut getireceğine inancımız tamdır” dedi.

“BÖYLE BİR ETKİNLİK PAÜ ADINA GURUR VERİCİ”

Denizli Valisi Ali Fuat Atik; “Böyle bir etkinlik, PAÜ adına gurur verici. İstiklal Marşımızın yazılmasıyla milletimiz ayaklanmıştır. İstiklal Marşımız o günkü şartlara bir başkaldırış olduğu gibi bugün de nerde durmamız gerektiğini Mehmet Akif Ersoy bizlere mısralarında iletmiştir. Etkinlik için katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“ALLAH BİR DAHA BİZLERE İSTİKLAL MARŞI YAZDIRTMASIN”

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin; “Mehmet Akif Ersoy üzerinde en çok araştırma ve çalışma yapılan bir şahsiyettir. Onu anlamak ve İstiklal Marşımızı anlamak hepimizin bir görevidir. Allah bir daha bizlere İstiklal Marşı yazdırtmasın. Mehmet Akif Ersoy öyle bir kişidir ki yarışmaya ‘para ödülü var’ diye katılmıyor” ifadelerini kullandı.

“İSTİKLAL MARŞIMIZIN RUHUNU ANLAYABİLMEK GEREKİYOR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Duygu yüklü bir konuyu PAÜ ele almış. Rektörümüzün bu programı düzenleme konusundaki gayretine şahit olduk. İstiklal Marşı her okuduğumuzda heyecan duyduğumuz bir marştır. Bizleri bu kadar etkili ve heyecana sokan marşımızda milli ve manevi değerlerimiz en güçlü şekilde ele alınmıştır. İstiklal Marşımızın ruhunu anlayabilmek gerekiyor. İşte bu konuda da PAÜ akademisyenleri bizlere bu konuda adım attıracaklar” diye konuştu.

AKADEMİSYENLER İSTİKLAL MARŞI’NI ELE ALDI

Açılış konuşmalarının ardından PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Bor Küçükatay ‘İstiklal Marşı’nın ve Şiirinin Fizyolojik Etkileri Üzerine Deneysel Bir Çalışma’, PAÜ öğretim Görevlisi Senem Tüfekçi İstiklal Marşı’nın 100. Yılında İstiklal Marşı Şiirine İlişkin Gençliğin Dijital Duygu Bulutu’, PAÜ Öğretim Üyesi Dr. Havva Boyacıoğlu ‘İstiklal Marşı’nın Kimyasal Yansımaları’, PAÜ Öğretim Görevlisi Günay Kılınç ‘Metin Madenciliği İle İstiklal Marşı ve Diğer Ülke Marşlarının Benzerliklerinin Değerlendirilmesi’ ile PAÜ Öğretim Görevlisi Recep Çakır ‘İstiklal Marşı ve Koordinat İlişkisi’ adlı sunumlarını gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER