PAÜ'DE KARACİĞERDEKİ DEV KİST KAPALI YÖNTEMLE ÇIKARTILDI

PAÜ'DE KARACİĞERDEKİ DEV KİST KAPALI YÖNTEMLE ÇIKARTILDI

Karın ağrısı şikayetiyle Muğla’nın Fethiye İlçesi’nden Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne gelen 59 yaşındaki Ayten Polat, en çok karaciğeri tutan kist, kapalı yöntemle yapılan ameliyatla çıkarılarak; sağlığına kavuştu.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde yaşayan 59 yaşındaki Ayten Polat, karın ağrısı şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi’ne başvurdu. Halk arasında ‘köpek kisti’ olarak bilinen ve en çok karaciğeri tutan kist olduğu tespit edildi. PAÜ Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ali Kağan Gökakın tarafından ameliyata alınan Polat, kapalı yöntemle yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Gökakın; “Üniversitemiz Genel Cerrahi Kliniği’ne uzun süredir devam eden karın ağrısı şikâyeti ile başvuran hastanın, yapılan incelemelerinde karaciğer sol lobu tutan 10x6 cm ebatlarında kist tespit edildi. Mevcut kistin daha çok halk arasında ‘köpek kisti’ olarak bilinen ve en çok karaciğeri tutan kist hidatik hastalığı olduğu tespit edildi. Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota ile birlikte kapalı yöntemle kistotomi, drenaj, omentopeksi ameliyatı başarı ile gerçekleştirdik.  Ameliyatta, kist drene edilerek kistin iç zarı çıkarıldı ve mevcut boşluğa karın içi yağlı dokudan yama yapıldı. Daha önceleri açık cerrahi ile yapılan bu tür ameliyatların kapalı yöntemle yapılması ile hem hastanın iyileşmesi hızlandı hem de yatış süresi kısaldı” dedi.

“2 GÜNDE SAĞLIĞINA KAVUŞTU”
Bu tarz ameliyatların eskiden 10 ila 15 cm boyunca açık kesi ile yapıldığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota; ameliyatların 3 adet laparoskopik cihaz girişi ile yapıldığını ve hastanın 2 gün içinde sağlığına kavuşarak şifa ile taburcu edildiğini de bildirdi.

HABER MERKEZİ​

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER