PAÜ’de ‘Kutadgu Bilig’de Hümanizm’ sempozyumu

UNESCO tarafından, yazılışının 950. yılında ‘2019 Kutadgu Bilig Yılı’ ilan edilmesi münasebetiyle Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) ‘Kutadgu Bilig’de Hümanizm’ konulu bir seminer verildi.

PAÜ’de ‘Kutadgu Bilig’de Hümanizm’ sempozyumu

Türkiye Cumhuriyeti’nin teklifi ve Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan Cumhuriyetleri’nin de desteği ile UNESCO tarafından 2019 yılı, ‘Kutadgu Bilig Yılı’ kabul edildi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Engin Aksel Konferans Salonu’nda ‘Çarşamba Günü Sohbetleri’nin ilki Eğitim Fakültesi-Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı ‘Kutadgu Bilig’de Hümanizm’ konulu bir seminer ile gerçekleştirildi. Seminere; Eğitim Fakültesi Dekanı Bilge Can ile beraber akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı. Kutadgu Bilig’in hümanizme giden bir felsefî anlayış olduğunun altını çizen Prof. Dr. Öztürk, Türkçe’nin felsefe, psikoloji ve pedagoji dili olması konusunda duyarlılık taşıyanların ‘kişilik’ sözcüğünün tarihi süreçte edindiği iki katmanlı yapısını dikkate alarak kullanmaları gerektiğini vurguladı.

“İYİ İNSAN OLMANIN KOŞULU EVRENSELDİR”

‘İnsanı iyi yetiştirmenin yolu nedir?’ sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Öztürk: “Sorun, ‘Eğitim Fakültesi’nde, üniversitede iyi insan iyi yurttaş nasıl yetiştirilir?’ sorusuna cevap aramaksa; bunun için Kutadgu Bilig’e bakalım. Ama eski eserlerimize bakarken ‘Sadece bizimki düşünmüş, başka hiçbir kültürde bunun bir benzeri yok, bizimkiler en iyisini biliyor, sadece bizimkilere bakalım, yabancılara bakmayalım’ diye bir yabancı düşmanlığı yapmak yanlıştır. Bizim atalarımızı büyük yapan onların başka kültürlere, başka uygarlıklara bakması, onlardan yararlanmasıydı. Yani büyük bir insanlık var, insanlığın mirası var, atalarımız çok yararlanmışlar. Biz de bunu görelim. Burada hangi dinden ya da ırktan olduğumuzun önemi yok. İyi insan olmanın koşulları evrenseldir. Şu ya da bu dinin, şu ya da bu çağın, şu ya da bu coğrafyanın üyesi olarak iyi olamayız. Bütün çağların ve bütün coğrafyaların ortak paydaları var. İşte biz de oluşturduğumuz bu şema ile o ortak paydaları gösterdik” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER