PAÜ'DE NEVRUZ HEYECANI YAŞANDI

PAÜ'DE NEVRUZ HEYECANI YAŞANDI

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Nevruz Bayramı nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

Nevruz Bayramı, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen bir dizi etkinlik ile kutlandı. Programa; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet Ali Sarı,  Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Yaşar Hisarlıoğlu, Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Ünal Bahadır Baylan katıldı. PAÜ Tarih Topluluğu, Türk Dünyası Yörük Türkmen Topluluğu, Türk Dünyası Araştırma Topluluğu, Halk Oyunları Topluluğu tarafından da desteklenene Nevruz Bayramı Etkinlikleri, kortej yürüyüşü ile başladı. Mehteran takımı ve Atlı Alpler’in de yer aldığı kortej yürüyüşünün ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından da tüm şehitler için okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

NEVRUZ ATEŞİ YAKILDI, DEMİR DÖVÜLDÜ
Geleneksel Nevruz duası yapılmasının ardından, Nevruz ateşi yakıldı ardından da demir dövme geleneği yerine getirildi. Etkinlikler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın marş dinletisi ardından Öğretim Görevlisi Ramazan Teğiz’in önderliğinde PAÜ Halk Oyunları Topluluğu’nun halk oyunları gösterisi ile devam etti. Mehter Marşları eşliğinde Atlı Alplerin Gösterileri, konser, yumurta boyama, çuvalla yumurta taşıma, halat çekme gibi etkinlik alanında düzenlenen yarışmalarla öğrenciler Nevruz Bayramı’nı doyasıya kutladı.

“TÜRK MİLLETİNİN YENİDEN UYANIŞININ SİMGESİDİR”
Düzenlenen etkinliklerle ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Nevruzun eski gelenlerimizden biri olduğunu ifade ederek aynı zamanda doğanın yeniden dirilişini simgelediğini dile getirdi. Nevruzun ayrıca, Türk milletinin yeniden uyanışının, birliğinin, kardeşliğinin simgesi olduğunu belirten Rektör Bağ, bu birliğin bundan sonra da bozulmamasını temenni etti.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Etkinliğe katılan MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, “Denizli Pamukkale Üniversitesi’nin etkinliklerine geldik. Nevruz Türklerin Ergenekon’dan çıkışı ve baharın gelişini müjdeleyen bir bayram. Bu etkinliği gerçekleştirdikleri için Pamukkale Üniversitesi’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada hem Yörüklerimiz hem öğrencilerimiz güzel bir ortam oluşturdu. Hep beraberiz. Öncelikle vatanın bölünmezliği ve bütünlüğü için birlik olmak şarttı. Vatandaşlarımızda bunu canı gönülden destekliyor” dedi.

“ÇADIRIMIZI KURDUK, GENÇLERİMİZLE BERABERİZ”
Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, “Nevruz bizim geleneğimiz. Türklerin bayramı. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ bizi buraya davet etti. Biz de çadırımızı kurduk burada. Rabbim birliğimizi daim eylesin. Genç neslimiz ile beraberiz. Kurumaya yüz tutmuş geleneklerimiz ortaya çıkıyor. Denizli halkı tarih olarak uyanmaya başladık” diye konuştu.

“NEVRUZ; TÜRK’ÜN BAYRAMIDIR”
Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen nevruz etkinliklerine getirdikleri atlarla destek veren ve güzel görüntüler oluşmasında katkısı olan Denizli Horoz Atlı Cirit Spor Kulübü Başkanı Mutlu Yaman, “ Denizli için Nevruz hayırlı olsun. Yağmurlarla beraber bayramımızı kutluyoruz. Nevruz; Türk’ün bayramıdır. Biz de kulüp olarak atlarımızı getirdik. Türk oğlu at üstünde her şeyini kazanmıştır. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Pamukkale Üniversitesi’ni tebrik ediyoruz” dedi.  Getirilen atların öğrenciler vesilesiyle olduğunu söyleyen Yaman, “Atların maddi külfeti çok yüksek. Nakliyeden tutun, yemine kadar ağır maliyeti var. Öğrenciler bunları üstlendi ve bize destek oldu. Bu görüntüler mimarı onlar “ ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER