PAÜ’DE TÜBİTAK 2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMI TANITIMININ İKİNCİSİ YAPILDI

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ), TÜBİTAK tarafından açılan 2244 Sanayi Doktora Programı’nın bilgilendirme toplantısının ikincisi gerçekleştirildi.

PAÜ’DE TÜBİTAK 2244 SANAYİ DOKTORA PROGRAMI TANITIMININ İKİNCİSİ YAPILDI

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ), TÜBİTAK tarafından açılan 2244 Sanayi Doktora Programı’nın bilgilendirme toplantısının ikincisi gerçekleştirildi. Pamukkale Teknokent Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan başkanlık etti. Toplantıya; dekanlar, dekan yardımcıları, enstitü müdür, müdür yardımcıları, Denizli’de yer alan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri’nin yetkilileri ve Pamukkale Teknokent firmalarının temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Türkiye’nin 2023 yılı öncelikli alan hedefleri kapsamında sanayimizde ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi işbirliği ile yetiştirilmesine yönelik ‘Sanayi Doktora Programı Çağrısının’ özellikle Denizli’nin bir sanayi şehri olması nedeniyle çok önemli olduğuna değindi. Program kapsamındaki öğrencilerin eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında istihdam desteği alabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kılınçarslan, program kapsamında özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesi teşvik edileceğinin altını çizdi. Hibe ve yatırım destekleriyle hedeflenen teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için kritik önem arz eden insan kaynağının, hem nicelik hem de nitelik olarak iyileştirilmesi sağlanacağını ifade eden Prof. Dr. Kılınçarslan, üniversite-sanayi işbirliğine yönelik bu tür toplantıların Türkiye’nin yarınları için önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Kılınçarslan, PAÜ’nün bu konuda gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğini belirtti.

Toplantıda; işbirliği modeline bağlı olarak özel sektör kuruluşlarına 3 yıl boyunca yüzde 40 ile yüzde 60 oranında değişen istihdam desteği verileceği belirtildi. Katılımcılara programla ilgili detaylı sunum Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş, Teknoloji Transfer Ofisi Üniversite Sanayi İşbirliği Temsilcisi Işıl Baysal tarafından gerçekleştirildi. Sunum sonunda soru-cevap bölümü yapılarak programla ilgili detaylar, Ar-Ge/Tasarım Merkezlerinin yetkilileri ve Teknokent firmaları ile 15 Ekim 2018 tarihinde sona erecek TÜBİTAK-2244 programı başvurusu için gerekli protokol ile ilgili detaylar görüşüldü.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186