PAÜ’de Ulusal Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Denizli Jeoloji Mühendisleri Odası ile birlikte Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu düzenledi.

PAÜ’de Ulusal Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumu

Mühendislik Jeolojisi ve Jeoteknik Sempozyumlarının üçüncüsü Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Mühendislik Jeolojisi Derneği'nin ortaklaşa katkılarıyla 3-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. Ulusal ve Uluslararası seviyede mühendislik jeolojisi ve jeoteknik alanında yapılan araştırmalarla elde edilen teknik ve bilimsel gelişmelerin sunulması, tartışılması ve paylaşılması ve bu alanda çalışan araştırmacıları, mühendisleri, firma temsilcilerini ve öğrencileri aynı platformda buluşturarak bilimsel ve teknik anlamda daha yaygın ve yararlı bir iletişimin ve işbirliğinin sağlanması amaçlanıyor. Sempozyumun açılışına; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdinç Duru, Pamukkale Belediye Başkanı Av. Avni Örki, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aydın, Mühendislik Jeolojisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Remzi Karagüzel, jeoloji alanında çalışmalar yapan sempozyum katılımcısı akademisyenler, kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, özel sektörden firma temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sempozyuma başlandı.

“FAYLARIMIZ HAREKETLİ OLMAYA DEVAM EDECEK”

Sempozyumda konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Tabiki jeoloji çok önemli. Şehir kurarken, yapı yaparken önemi daha çok artıyor. Yer bilimi altında ne olduğunu bilerek, o işleri başlatmak çok çok önemli. Bu bilinç en son 1999 yılında olan depremle daha çok anlaşıldı. Sonrasında çıkan yönetmeliklerde, yer bilimi ve zemin etütleri ile ilgili tüm kurumlar işlemlerinde bunu yapar hale geldi. Faylarımız hareketli olmaya devam edecek. Ölü olan var. Canlı olanlar var. Ama bunu anlık bilmek gerekiyor. Bu bilimle de iç içe olmak gerekiyor. Denizli büyükşehir belediyesi olarak ve diğer belediyelerimizle birlikte bu mesleği icra eden uzman kişiler bizde çalışıyor. Jeoloji mühendisleri görevlerini en iyi şekilde ifa ediyorlar. Siz değerli hocalarımızın yetiştirdiği öğrenciler bizlere ışık tutuyor. Denizlimiz bu bakımdan çok şanslı. Denizli de bir deprem bölgesi. Denizli’de her türlü hareketlilik var. Pamukkale, depremin oluşturduğu bir güzellik. Depremin sıkıntıları olduğu gibi güzellikleri de var. Bu noktada depremin varlığını kabul edeceğiz, ona kural koymayacağız, onun kurallarına uyacağız. Ona uygun davranırsak, bizim yaptığımız yapılar hayatımızda herhangi bir olumsuzluk yaşatmaz. Dünya kurulduğundan beri yer hareketleri hep vardı ve kıyamet kopana kadar bu hareketler devam edecek. Bunda hiç şüphemiz yok. En son Denizlimizde Acıpayam ve Bozkurt İlçelerimizde deprem yaşadık. Özellikle Bozkurt’taki 5.7 şiddetindeydi. Çok şükür hiçbir can kaybı olmadı. Yaralanmalarda panik yaşayan vatandaşlarımızda meydana geldi. Enkaz altında kalan kimse olmadı. Özellikle Bozkurt’ta inceleme şansım oldu. AFAD, Kızılay, bizler, devletin en üstü yetkilileri kısa zamanda orada olduk. Müthiş bir hazırlık vardı. Bu kusursuz çalışmamızın sadece Denizli’de değil tüm ülkede yapıldığını ve hazır olduklarını biliyorum. Bunlar kamu zararı değildir. Önlemlerin her daim alınması gerekli” dedi.

“BİLİMSEL ÇALIŞMALAR BİZLERE IŞIK TUTACAK”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki “Pamukkale Belediyemizin sınırları içerisine baktığımızda gerçekten jeolojik anlamda epeyce bir zenginliğe ve hareketliliğe sahip olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle yapmış olduğunuz bilimsel çalışmanın ve çabalamanın, bizim belediyecilik hizmetlerini sunarken, bizlere ışık tutacağını da şimdiden ifade etmek istiyorum. Çok şükür Pamukkale Üniversitemiz var. Yer kabuğunun altına ilişkin bir Mühendislik Bölümümüz var. Çok değerli hocalarımızın o engin bilgilerinden önümüzdeki süreçte yararlanmaya devam edeceğiz. Yerin 10 km altına kadar inebilmişiz. Daha binlerce kilometre yolumuz var. Sizleri misafir etmekten dolayı onur duyuyoruz. Yerin altını inlerken, Pamukkalemizin yer üstü güzelliklerini görmeden gitmemenizi istiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

“JEOLOJİ BÖLÜMLERİNE YETERİ KADAR ÖNEM VERİLMİYOR”

Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan “Türkiye’nin bugünkü kentlerinin hemen hemen hepsinin kurulduğu bölgelerin jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin dikkate alınmaksızın planlandığı bilinmektedir. Jeolojik çevrenin sınırlayıcı etkileri yeterince düşünülüp, değerlendirilmemesi, buna yönelik gerekli önlemlerin zamanında alınmamış olması afete dönüşmesinin bir nedeni olarak gösterilebilir. Geçtiğimiz günlerde gerek Denizli’de gerekse İstanbul’da meydana gelen orta büyüklükteki depremler ile Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketleri ve heyelanlar ne yazık ki yaşanan bu olaylar jeoloji bölümlerine yeteri kadar önem verilmemesinin sonucudur. Jeolojik verilerin sayısal olarak belirlenmesi ve mühendislik işlerinin kısaca tanımlaması olmaktayız. Jeolojinin yeri ve önemi insan yaşamında her geçen gün biraz daha artmakta. Jeolojik anlamında destek alınmayan durumlarda sonuç kötü durumda. Bu gereksinim daha da belirgin hale gelmektedir. Ulusal mevzuatta yasa ve yönetmelik düzeyinde hizmetlerin doğru tanımlanması için başta üniversitelerimize ve odalarımıza önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu anlamda odamız başta olmak üzere derneklerimiz, akademisyenler, uygulamada çalışan mühendis arkadaşların bir araya gelerek hizmet kalitesini yükseltecek adımlar atması gerekmektedir” dedi.

SEMPOZYUM SONRASI TENİK GEZİLER YAPILACAK

Üç gün boyunca ulusal ve uluslararası düzeyde yerbilimleri mühendisliği alanında, özellikle mühendislik jeolojisi ve jeoteknik konularında yapılan araştırma ve uygulamalardan elde edilen bilimsel bulguların tartışılacağı sempozyum kapsamında 3 farklı salonda 18 oturum ile doğal afetler, su yapıları, tarihi yapıların korunması ve yenilenmesi, kaya ve zeminlerin mühendislik özellikleri ve jeotermal kaynaklar gibi konular alanında uzman yurt içi ve yurt dışından araştırmacıların katılımı ile ele alınacak. Sempozyum kapsamında ayrıca sözlü bildiriler ve poster sunumları da yer alacak. Sempozyumun son gününde ise Kaklık Mağarası’na, Honaz Tüneli’ne ve Pamukkale travertenlerine teknik geziler yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER