PAÜ’den ‘Kompost Üretim Ünitesi’

Geliştirdiği ‘Sıfır Atık’ projeleriyle çevrenin korunmasına katkı sağlayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), organik atıkların kompost ürünlere dönüştürülerek geri kazanılmasını sağlayan Kompost Üretim Ünitesi’ni faaliyete geçirdi.

PAÜ’den ‘Kompost Üretim Ünitesi’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirdiği ‘Sıfır Atık’ projesine; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ilk andan itibaren yaptığı çalışmalarla destek vermeye devam ediyor. Doğa dostu bez çanta uygulaması, plastik atıkların üniversite kantinlerinde ikrama dönüştüğü ‘Atıkmatik’ cihazlar gibi doğa dostu çalışmaları hayata geçiren PAÜ, faaliyete geçirdiği Kompost Üretim Ünitesi ile organik atıkları kompost ürünlere dönüştürerek geri kazanımını sağlıyor.

REKTÖR BAĞ’DAN ZİYARET

PAÜ Kınıklı Merkez Yerleşkesi’nde kurulan Kompost Üretim Ünitesi’ni Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte ziyaret etti. Ziyarette, Prof. Dr. Bağ ve beraberindeki heyet proje yürütücülüğünü üstlenen ve projenin hayata geçmesindeki süreci yakından takip eden PAÜ Öğretim Üyesi ve Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan Semiz’den tesis hakkında bilgi aldı.

REKTÖR BAĞ’DAN ‘BOTANİK BAHÇESİ’ MÜJDESİ

Hizmete giren kompost üretim tesisi hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bağ, Türkiye’nin 2023 vizyonu ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrolünü sağlayıp gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için hayata geçirilen ‘Sıfır Atık’ projesini ilk uygulamaya başlayan üniversitelerden biri olmanın mutluluğu yaşadıklarını ifade etti. Bugüne kadar gerçekleştirdikleri projelere bundan sonra da yenilerini eklemeye devam edeceklerini hatırlatan Prof. Dr. Bağ, yakın bir zamanda PAÜ Botanik Bahçesi Projesi’ni hayata geçireceklerinin de müjdesini verdi.

ORGANİK ATIKLAR, PEYZAJ ÇALIŞMALARINDA KULLANILACAK

Tüm birimlerden toplanan cam, plastik, metal ve kâğıt atıkların ayrıştırılarak ayrı ayrı depolandığı Atık Toplama Merkezi bünyesinde faaliyete geçen Kompost Üretim Ünitesi’nde, kompost ürüne dönüştürülen organik atıklar, daha sonra üniversite yerleşkesinde bulunan park ve bahçelerde ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarında kullanılacak. Kompost ürünler; erozyon kontrolü, toprağı havalandırma ve su tutabilme kabiliyetlerinin yanında gübre kullanımını azaltarak ekonomik faydalar da sağlamaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER