PAÜ'DEN PAMUKKALE'YE DÜNYANIN 1 NUMARALI KÜR KENTİ

PAÜ'DEN PAMUKKALE'YE  DÜNYANIN 1 NUMARALI KÜR KENTİ

Denizli'de yıllardır beklenen Pamukkale Üniversitesi'nin turizm bölgesi Karahayıt Mahallesi'ne yaptıracağı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin inşaatına başlandı. İdari, poliklinik, havuz ve klinik bloğu şeklinde 96 yataklı olarak tasarlanan hastanenin 2019 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor. 

DRT Denizli’de Haberin Merkezi programının konuğu olan PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, PAÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Alkan ve Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Mesul Müdürü ve PAÜ Rektör Danışmanı Dr. Turgay Sehil; Pamukkale Üniversitesi’nin “Pamukkale Karahayıt’ın bir Kür Kenti olması” için düzenlediği inceleme gezileri ve yaptığı çalışmaları anlattı.

 PAÜ START VERDİ, İNŞAAT BAŞLADI DÜNYANIN “1” NUMARALI KÜR KENTİ GELİYOR
Denizli'de yıllardır beklenen Pamukkale Üniversitesi'nin turizm bölgesi Karahayıt Mahallesi'ne yaptıracağı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin inşaatına başlandı. İdari, poliklinik, havuz ve klinik bloğu şeklinde 96 yataklı olarak tasarlanan hastanenin 2019 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor.  

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programının konuğu olan PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, PAÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Alkan ve Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Mesul Müdürü ve PAÜ Rektör Danışmanı Dr. Turgay Sehil; Pamukkale Üniversitesi’nin “Pamukkale Karahayıt’ın bir Kür Kenti olması” için düzenlediği inceleme gezileri ve yaptığı çalışmaları anlattı.

Uzun yıllardır Denizli'nin gündeminde yer alan, ülkenin termal tedavi ve terapi alanında önemli bir sağlık merkezi haline gelecek olan ve Karahayıt’taki Otel, motel ve tesislerin ortasında önemli bir işlev yürütecek; PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin inşaatı hızlı bir şeklide devam ediyor. Karahayıt bölgesinde yapılacak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Denizli modern bir termal kür ve sağlık merkezine kavuşacak. PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 19 bin 746 metrekarelik arsa üzerinde, dört ayrı blok şeklinde 96 yataklı olarak tasarlandı. Toplam inşaat alanı 23 bin 326 metrekare olan projede 100 araçlık kapalı otopark alanı, 30 araçlık açık otopark alanı ve 8 bin metrekare de yeşil alan olacak şekilde planlandı.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programının konuğu olan PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, PAÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Alkan ve Nobel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Mesul Müdürü ve PAÜ Rektör Danışmanı Dr. Turgay Sehil, PAÜ’nün Pamukkale bölgesinin Kür Kenti olma yolunda yaptıkları inceleme gezileri ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“DENİZLİ VE TÜRKİYE ARTIK MODERN BİR TERMAL KÜR VE SAĞLIK MERKEZİNE KAVUŞACAK”
PAÜ Hastanesi Başhekimi Acil Tıp Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, “Pamukkale ve Karahayıt bölgesi tarihi ve doğal güzellikleri ve termal yeraltı suyu kaynaklarının çeşitliliği ile önemli bir potansiyele sahip. Bu bölge her yıl ortalama 2 buçuk milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Üniversite olarak Karahayıt’ta temellerini atmış olduğumuz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile birlikte dünyadaki termal sağlık turizmi örneklerini incelemeye başladık.  İncelemelerimiz sonucu iyi potansiyele sahip olduğumuzu ancak hala ilk aşamada olduğumuzu gördük. Çünkü örneklere baktığımızda Termal Kür kentleri oluşturulmuş ve bir şehir olarak planlanmış. Çünkü bu ülkeler termalden, fizik tedavi ve rehabilitasyondan yararlanan kişileri sağlıklı yaşam için bu merkezlere yönlendiriyorlar. Bunun nedenlerinin en başında bir hastanın, hastane ortamında fiziksel ve ruhsal olarak rehabilite olması çok mümkün olmuyor.  Örneklerini gördüğümüz kür kentlerinde otel konforunda bu tedaviyi aldığınızda üç dört adım önde başlamış oluyorsunuz.  Bizim temellerini attığımız Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi görmüş olduğumuz bu örnek kür kentlerinin sadece bir ayağı. Beraberinde çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları, parkları ve mimarisiyle bir kür kenti haline ve sağlık politikası haline getirildiğinde de hem yerli hem de yabancı turiste hitap edecek çok ciddi bir merkez olacağını düşünüyoruz. Bu çalışmalar gerçekleştiğinde Denizli’mizin yüz akı olacak. Bu bölgenin potansiyelini önemli ölçüde artıracak. Bölge ciddi anlamda turist çekiyor ancak bu turistlerin çoğunluğu günü birlikte hatta hiç konaklamadan bu bölgeyi ziyaret ediyor. Kentimizi tercih eden yerli ve yabancı turistler sağlık turizmi amacıyla bu bölgeye geldiklerinde hem konaklama gün sayımız artacak hem de sağlık turizmi gelirlerimiz artacak. Gelen turistler hem tedavisini olacak aynı zamanda da tarihi turistik yerlerimizi görme imkanına sahip olacak. Ülkemiz ve Denizli artık modern bir termal kür ve sağlık merkezine kavuşacak”

Röportaj; Tolga Alp DÜZGÖREN​

YARIN; PAMUKKALE-KARAHAYIT BU TESİSLE DÜNYA  ÇAPINDA BİR SAĞLIK TURİZMİ MERKEZİ OLACAK

HABER MERKEZİ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211