PAÜ’den, Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına sergi

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İslami Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın destekleri ile Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) Hierapolis Antik Kenti Antik Havuz alanında Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlediği sergiyi ziyaret etti.

PAÜ’den, Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına sergi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ‘2019 Prof. Dr. Fuat Zengin Yılı’ etkinlikleri kapsamında ve hayatını bilim tarihine adayan, İslam, bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı değerli çalışmalar ile 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirilen Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü himayesinde bir sergi düzenlendi.

Sergide Prof. Dr. Fuat Sezgin’in portre fotoğrafları ve hayatını anlatan kısa filmin yer aldı.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan ve Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı sergiyi ziyaret etti.

Sergi hakkında duygularını ifade eden Prof. Dr. Bağ, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz yıl bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kıymetli bilim insanımız Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edilmişti. PAÜ Yönetimi olarak hazırladığımız bu sergi ile İslam tarihi, bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı akademik çalışmaları ve değerli eserleri ile ulusal ve uluslararası alanda akademi dünyasına ismini altın harflerle yazdıran Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anmak, örnek teşkil etmesi açısından gelecek nesillere ve Denizlimizi ziyarete gelen yabancı turistlere anlatmak ve tanıtmak istedik. Serginin düzenlenmesinde emeği geçen tüm PAÜ personelimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER