PAÜ'LÜ ARKEOLOG ADAYLARI STRATONİKEİA ANTİK KENTİ'Nİ GEZDİ

PAÜ'LÜ ARKEOLOG ADAYLARI STRATONİKEİA ANTİK KENTİ'Nİ GEZDİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü’nde okuyan yaklaşık 100 öğrenci, Muğla’daki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek incelemelerde bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri, Yatağan İlçesi’ne bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’ne gitti. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde kenti gezerek fotoğraf çeken öğrenciler, yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en büyük antik mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia hakkında Söğüt’ten bilgi aldı. Kenti gezen öğrenciler arasında daha önce buradaki kazı çalışmalarına katılanların da olduğunu aktaran Söğüt, derslerde gösterdiklerini burada uygulamalı gösterdiklerini söyledi. Söğüt, kenti gezen öğrencilerin farklı dönemlere ait yapıları bir arada gördüklerini ve restorasyon çalışmalarını görme şansı yakaladıklarını kaydederek, “Öğrenciler gruplar halinde devamlı geliyorlar. Biz sadece üniversiteler değil esasında Yatağan İlçesi’nde, Muğla ilinde de tüm ilkokul öğrencilerimizi de gruplar halinde buraya getirmek ve burada insanların yaşadıkları alanlarında ki tarihi, kültürü, doğayı ve bu dokuyu görebilmek istiyoruz” dedi.

“BURADAKİ TARİHİ DOKUYU KENDİ YAŞADIKLARI ALANIN TARİHİNİ BİLSİNLER İSTİYORUZ”
Stratonikeia’nın yılın her döneminde misafirlerini ağırladığını anlatan Söğüt, şunları söyledi:
“Arkeoloji bölümü öğrencileri bunu yapmak durumunda ama onun öncesinde bu aşamada onların yaşayarak öğrenmiş olmaları, gelecekte daha doğru kararlar vermelerini sağlayacaktır. Ufukları gelişecek, uygulamaları görecekler ki onlar için bunlar güzel bir birikim. Ama biz bunların tamamını arkeoloji öğrencilerine değil ilkokuldan itibaren tüm öğrencilerimize birebir uyguluyoruz ve uygulamak da istiyoruz. En azından her okuldan bu kentlere gelip buradaki tarihi dokuyu kendi yaşadıkları alanın tarihini bilsinler istiyoruz.”

“BU ANTİK KENTİN ÇOK HARİKA VE MİTOLOJİK BİR GÖRÜNTÜSÜ VAR”
Öğrencilerden arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencisi Tuğba Tuğral, Stratonikeia’nın kendilerini büyülediğini belirterek, “Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencileriyiz. Geçen sene Stratonikeia Antik Kenti’nde çalışmalarda bulunduk. Bu antik kentin çok harika ve mitolojik bir görüntüsü var. Okuduktan sonra bu antik kenti daha fazla merak ettim. Buraya geldiğimiz zaman buradaki mimari örnekleri çok güzel. Hem çalıştık hem öğrendik hem de eğlendik. Hocalarımız hepsi yardımcı oldular biz. İnşallah yeni sezonda da burada çalışmayı tekrar düşünüyorum” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221