PAÜ'LÜ GENÇ KIZ İYİLİK MELEĞİ OLDU

PAÜ'LÜ GENÇ KIZ İYİLİK MELEĞİ OLDU

‘Sosyal Proje Geliştirme’ dersi kapsamında 10 projeyi hayata geçiren Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Nadide Eroğlu, ‘Umutlarla 1 Gün’ adını verdiği projelerle adeta bir iyilik meleği gibi yüzlerce çocuğun yüzünü güldürdü. 
Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Nadide Eroğlu, ‘Sosyal Proje Geliştirme’ dersi kapsamında 10 projeyi hayata geçirdi. Eroğlu ‘Umutlarla 1 Gün’ adını verdiği projelerle adeta bir iyilik meleği gibi yüzlerce çocuğun yüzünü güldürdü. DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Eroğlu; “Büyük hedeflere ulaşmak için önce küçük adımlar atmak gerekir. Projelerimizle Denizli’de 150 çocuğa mutluluk ulaştırabildik. Küçük adımlar atarak büyük umutlara ulaşabiliriz. Geleceğin mimarları olan çocuklara umut olmak istedim. Projeme de ‘Umutlarla 1 Gün’ adını verdim. Dilerim ki sadece 1 günümü değil, bütün ömrümü o çocuklara adarım. Çünkü ben öğretmen adayıyım. Öğretmenlerin sadece atandıklarında değil, öğretmen adayıyken de öğretmen olduklarına inanıyorum. Öğretmenler sadece bir binada değil, hayatın içinde, herkesin yanında olmalı” dedi. 

“EVİMİN OTURMA ODASINI KIYAFETLERE AYIRDIK”
Hayata geçirdiği projeleri aktaran Eroğlu; “Projemi hayata geçirebilmek için afişler hazırladım. Bu afişler sayesinde bana destek yağdı. İhtiyacı olan çocuklar için kıyafetler topladık. Evimin oturma odasını sadece o kıyafetlere ayırdık. Daha sonra Zeytinköy Mahalle Muhtarımızdan bana ihtiyaç sahibi bir aile bulması konusunda yardım istedim. 3 aile belirledik. Her ailenin 5’er çocuğu vardı. İhtiyaçları tamamlamaya ve çocukların ayak numaralarına uygun ayakkabılar bulmaya başladım. Bunun için de Kaleiçi’ndeki esnaflardan destek aldım.  Sağolsun onlar da beni geri çevirmediler. Bir kazak, bir çorap, bir ayakkabı derken yine bir yığın eşya oldu. Ben de bunları ailelere ulaştırdım” diye konuştu. 

“MORALE DE İHTİYAÇLARI VAR”
“Ailelerin tek ihtiyacının kıyafet ve ayakkabı olmadığını, morale de ihtiyaç duyduklarını gördüm” diyen Eroğlu; “Parasal yönden sıkıntıları oldukları için sosyal çevreden de dışlanmışlardı. Çocukların oynayacak oyuncakları olmadığı için parka gidemediklerini öğrendim. Bir sonraki hafta da çocuklara oyuncak temin ettim. Afişler sayesinde Nazilli’den bile oyuncaklar geldi. Çocuklarımıza oyuncaklarını ulaştırdım ve onlarla parkta oyunlar oynadım. Bir küçük kız kardeşimiz vardı. Bana hiç elbisesinin olmadığını söyledi. Ablasının bir tane elbisesinin olduğunu ve ablasına dar gelip o elbisenin ona geçmesini beklediğini söyledi. Bu beni çok etkiledi. Kıyafetlerin içerisinden ona uygun ve özellikle etiketi sökülmemiş elbiseler buldum.  Elbiseyi ona hediye ettiğimde 1 hafta boyunca elbiseyi üzerinden çıkarmadı. Elbise yazlık bir elbiseydi. Hava yağmurluydu. Ona rağmen elbiseyi çıkarmadı. Öte yandan küçük kardeşlerimizin ödevlerine yardımcı olduk. Elektrik devresi yapması gereken bir kardeşimizin projesine destek olduk. Babası kanser olan bir aileye ulaştık. 3 kızı vardı. Mezuniyette giyecekleri kıyafetleri yoktu. Onları ayarladık” ifadelerini kullandı.

“150 MASAL KİTABI VE 200 BALON DAĞITTIK”
‘Masal Kitabınız Kardeşinizle Paylaşmak İster Misiniz’ diye bir proje gerçekleştirdiklerini belirten Eroğlu şunları söyledi: “Yine afiş hazırladım. Afişi görenler kitap yardımında bulundular. 150 tane masal kitabı topladım. 5-10 yaş arası kitaplardı ve tek tek ayırdım.  Kitapları kuru kuru dağıtmak içime sinmedi. 200 adet balon aldım. Sınıf arkadaşlarımın da desteğiyle mahalle aralarında, parklarda hem kitapları hem de balonları çocuklara dağıttık. Aileler durumu hoş karşılamayabilir diye palyaço kıyafeti kiraladım. Arkadaşlarım bana makyaj yaptılar. Bu şekilde daha çok ilgi çektik. Hatta bazı çocuklar hayatlarında ilk kez palyaço görmüş oldular. Çocukların yüzündeki gülümsemeyi gördükçe biz daha çok mutlu olduk. Ben evrenin düzeninin ‘paylaşmak’ olduğuna inanıyorum. Ben de avucuma ne gelirse küçük çocuklarımızla paylaşıyorum.”

“SON PROJEM BENİ ÇOK DERİNDEN ETKİLEDİ”
Son projesinin kendisini derinden etkilediğini söyleyen Eroğlu; “Çocukluğumda benim bisikletim olmadı. Komşumuzun çocuğunun bisikleti vardı. Bir kız çocuğuna ulaştık. Aynı şekilde onun da komşusunun kızının bisikleti varmış. Balkondan hep onu izliyormuş. Ben de o küçük kıza umut olmak istiyordum. Bir satış programından bisiklet buldum. Bisikletini satışa çıkaran ablayla uzun bir süre konuştum. Sonunda onu ikna ettim. Bisikletimizi aldık ama yaşına uygun değildi. Bisikletimizin arkasına 2 tane destek tekeri taktırdık. Kızın annesini aradık ve sürpriz yaptık. Kız kardeşimiz kapıya çıktığında bisiklet gördü. Onun gözündeki mutluluğu görünce hiçbir yorgunluğum kalmadı. Keşke biri de bana ulaşsaydı ve gözümdeki ışıkları görebilseydi. O kadar yürekten istemiş ki akşamına bisiklet sürmeyi öğrenmiş” dedi. 

“ETKİNLİĞİN KÜÇÜĞÜ, BÜYÜĞÜ YOKTUR”
Nadide Eroğlu’na en büyük destek sınıf arkadaşlarından geldi. PAÜ Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencisi Umut Dağdelen ise; “Etkinliklerimiz çok yorucuydu ancak bunların hepsinde gönüllü olduğumuz için gönüllülük sorumluluğa dönüşüyor ve bu sorumluluk bize enerji veriyor. Son etkinlikte daha yoğun bir yardımımım oldu. Kitap topladım. Kendi kitaplarımdan destek oldum. Kitapları tek tek dağıttık. Çocukların mutluluğuna şahit olduk. Biz de çok eğlendik. Sınıfımızda herkes ders kapsamında etkinlikler düzenliyor ve hepsi başarılı. Çünkü etkinliğin küçüğü, büyüğü yoktur. Amacına ulaşıyorsa hepsi başarılıdır” diye konuştu. 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER