PAÜ’lü Kübra otostopla Türkiye'yi geziyor

Aslen Ankaralı bir ailenin tek çocuğu olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2. sınıf öğrencisi Kübra Asdemir (22), otostopla Türkiye'yi karış karış geziyor.

PAÜ’lü Kübra otostopla Türkiye'yi geziyor

Aslen Ankaralı bir ailenin tek çocuğu olan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) 2. sınıf öğrencisi Kübra Asdemir, yaklaşık iki yıldır başlattığı otostop macerasıyla, Türkiye'nin dört bir köşesini araçlara otostop yaparak geziyor. Son olarak Ordu'nun Ünye İlçesi’ne otostopla gelen Kübra Asdemir, "Yaklaşık iki yıldır ailemin de izniyle Türkiye'nin her köşesini dolaşıyorum. En büyük hayalim ise yurt dışına çıkmak" dedi.

“İLK GEZİME GÜNEYDOĞU ANADOLU'DAN BAŞLADIM”

İki yıl önce otostop yolculuğuna başladığını söyleyen Asdemir, "Yaklaşık iki yıldır imkan buldukça otostopla Türkiye’yi geziyorum. Henüz yurt dışına çıkamadım. Bu sefer Azerbaycan’a kadar gidecektim ama pasaport sıkıntısından dolayı gidemedim. Bu gezi benim için Karadeniz turu olacak. İki sene önce Güneydoğu Anadolu’dan başlamak üzere yola çıktım. Daha sonra Ege ve İç Anadolu’yu yalnız gezdim” diye konuştu.

"EN BÜYÜK MACERAM BİR AT ÜZERİNDE OLDU"

Anılarını anlatan Asdemir, “Yaşadığım maceralardan bir tanesi Afyon’dan Bolu’ya doğru yola çıkacaktım. Önümde 3 tane yol seçeneği vardı. Ankara, Düzce, Eskişehir’e kısa mesafeden bir yol vardı. Ben de hiç kimsenin girmediği yerlere girmeyi çok severim. Sapa bir yola girdim. O yol üzerinde bir at çiftliği vardı. O yoldan at üzerinde birisi geldi ve elimi kaldırdım. Daha sonra beni aldı ve gideceğim yere kadar götürdü" şeklinde konuştu.

"ÜLKEMİZDE KORKULACAK BİR ŞEY YOK"

Ailesinin gezmesine engel olmadığını anlatan Asdemir, “Kendi sorumluluğum olan okula devam ediyor ve geçimimi kendim sağlıyorum. Şuan uzun hedefler kurmak istemiyorum. Çok uzun zaman sonra Karadeniz benim için ilk planlı bir gezi oldu. Gezime ilk önce ülkemle başlamak istedim. Çünkü ülkesini bilmeyen yurt dışında hiçbir şey yapamaz. Kadın olarak tek başına yola çıkmak biraz zor ve korkutucu olduğunun farkındayım. Benden daha önce gezen insanlarda var. Tırdan ata her şeye bindim. Bence ülkemizde korkulacak hiçbir şey yok. Herkes kendine karşı birbirlerini uyarıyorlar" şeklinde konuştu.

"HER BİNDİĞİM ARAÇTA 'DİKKAT ET' DİYORLAR"

Her bindiği araçta insanların uyardığını söyleyen Asdemir, "Her bindiğim araçta beni uyarıyorlar. Mesela diyorlar ki; kötü insanlarla karşılaşırsın. Örneğin dışarıdan aldığım tepki kız çocuğu olarak insanlar benden endişeleniyor. Dikkat etmemi söylüyorlar. Kimse dikkat edilecek bir şey yapmıyor aslında. İndiğim arabalardan inerken ‘bir sonraki bineceğin arabaya dikkat et’ diyorlar. Farklı bir araca biniyorum aynı şekil de o da bana aynısını söylüyor. Böyle olunca da bütün yolu zaten dikkat etlerle geliyorum. Şu an Ordu'nun Ünye İlçesi’ndeyim. Ben ilk önce Ordu’da gezilecek yerlere baktım ve Ordu'da gezilecek yerlerin yarısının Ünye’de olduğunu fark ettim. Ünye biraz kendi başına şehirleşmiş olduğunu fark ettim. O yüzden dikkatimi çekti ve Ünye’yi gezmek istedim. Müzeyi, hamamı, çınar ağacını gördüm. En büyük hedefim ise dünyada güzel bir yaşanılacak yeri bulup ilk önce keşfedip yerleşmek olacağım ülkeyi bulmaktır" ifadelerini kullandı. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211