PAÜ’nün ‘Sılvher Projesi’ başladı

Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) 2019 yılında Erasmus Plus programından hibe desteği almaya hak kazanan projelerinden biri olan Somut Olmayan Kültürel Değerlerin ve Mirasın Korunması (SILVHER) projesi, ilk çevrimiçi eğitimini verdi.

PAÜ’nün ‘Sılvher Projesi’ başladı

Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) 2019 yılında Erasmus Plus programından hibe desteği almaya hak kazanan projelerinden olan Somut Olmayan Kültürel Değerlerin ve Mirasın Korunması (SILVHER) projesi, ilk çevrimiçi eğitimini verdi. Çevrimiçi web semineri niteliğindeki resmi ilk dersinde paydaş ülke üniversiteleri kendilerine ait modüllerin içerikleri, iletişim, işbirliği araçlarının kullanım biçimleri ile birlikte öğrencilerin platform üzerinde dersleri ne şekilde işleyeceklerine dair detaylı sunumlar yaptılar. Proje; İtalya, Portekiz ve Türkiye’de üniversite eğitimi alan lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katıldığı; Kültürel Mirasın Dijital Anlatımı üzerine uzaktan eğitim, proje çalışması ve yüz-yüze atölye çalışmalarını içermektedir. Türkiye’de PAÜ’den 13, İtalya’da Bari Üniversitesi’nden 10, Portekiz'de Trás-os-Montes and Alto Douro Üniversitesi’nden 7 olmak üzere toplamda 30 öğrenci bu projede yer almaktadır. Üç üniversitenin akademisyenleri tarafından hazırlanan eğitim programına Hellenic Open Üniversitesi ise altyapı platformu desteği sunmaktadır.

EĞİTİMDE 243 SAAT SÜREN ÜÇ MODÜL YER ALIYOR

Eğitim programında her biri 81 saat olmak üzere toplamda 243 saat süren üç modül yer alıyor. Birinci modül, Bari üniversitesi ‘Kültürel Projelerin Yönetimi’, ikinci modül, Trás-os-Montes and Alto Douro Üniversitesi ‘Somut Olmayan Kültürel Mirasın Dijital Öyküsü’ ve üçüncü modül, PAÜ ‘Kültürel Sektörde Artırılmış ve Sanal Gerçeklik’ başlıklarından oluşuyor. Haziran 2020 itibarı ile sona erecek olan eğitimde her modül, 20 saat çevrimiçi eğitim, 40 saat proje bazlı öğrenme ve son 21 saatte ise SILVHER projesinde temsil edilen ülkelerden birinde yüz yüze atölye çalışması sağlayacak şekilde tasarlandı. Bu kapsamda öğrenciler, her modül sonrası gerçekleştirecekleri yüz yüze atölyeler için 9-14 Aralık 2019 tarihlerinde İtalya’nın Bari, 30 Mart-3 Nisan 2020 tarihlerinde Portekiz’in Vila Real kentine; 22-26 Haziran 2020 tarihlerinde ise PAÜ’ye konuk olacaklar.

“PROJEMİZ, KILAVUZ NİTELİĞİNDEDİR”

Proje ile ilgili bilgi veren PAÜ Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Naci Polat, şunları aktardı: “Projemiz içinde mevcut ders materyallerinin dışında her dersin sonunda öğrencilerimizi bekleyen okuma parçaları, değerlendirme soruları ve proje çalışmaları bulunmaktadır. Gerçekleştirmekte olduğumuz eğitimlerin sonunda farklı uluslardan öğrencilerimizin ortak projeler yaratmalarını ve bağımsız olarak temin edecekleri finansal ve sosyal kaynaklar ile projelerinin sürdürülebilirliğini temin etmelerini heyecanla hedeflemekteyiz. Bir adım sonrasında ise başarılı olan projelerin Avrupa Birliği düzeyinde tanıtımı gerçekleştirilecektir. Bu anlamda projemiz, üç ülkeden öğrencilerin kendi çabalarıyla ortaya çıkardıkları kültürel miras projelerini somut bir şekilde hayata geçirebilmeleri adına kılavuz niteliğindedir.”

Proje hakkında detaylı bilgi için: www.silvher.eu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER