PDREM'E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

PDREM'E ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

PAÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve PDREM Müdürü Doç. Dr. Hülya Şahin Baltacı, PAÜ öğrencilerine oryantasyon programı, bireysel ve grupla psikolojik danışma, psikoeğitim programı, seminer ve atölyeler gibi hizmetler sunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (PDREM) hakkında bilgiler verdi.

Mayıs 2017’de kurulan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (PDREM), PAÜ öğrencilerine oryantasyon programı, bireysel ve grupla psikolojik danışma, psikoeğitim programı, seminer ve atölyeler gibi hizmetler sunuyor. Bununla birlikte merkez, yaptığı araştırmalar ve bilimsel çalışmalar ile de adından söz ettirmeye devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören ve 400’ü aşkın başvuru alan PDREM, 1 müdür, 2 uzman (psikolog ve psikolojik danışman), 2 gönüllü PDR yüksek lisans ve 1 gönüllü PDR lisans öğrencisinden oluşan çekirdek kadrosuyla tüm PAÜ’lü lisans ve lisansüstü öğrencilerine ücretsiz hizmet veren bir merkez niteliği taşıyor.

“ÇEYREK ASIRLIK PAÜ’DEKİ BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”
Merkez hakkında bilgi veren PAÜ Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve PDREM Müdürü Doç. Dr. Hülya Şahin Baltacı, ‘‘Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın teşviki ve eğitim öğretimden sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erdinç Duru’nun desteği ile faaliyete geçen PDREM, yaptığı bilimsel araştırmalar ve çalışmaların yanı sıra öğrencilerimizin ücretsiz psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti alabildiği bir merkez olarak tasarlandı. Hem ülkemizde hem de yurtdışında üniversitelerde psikolojik destek hizmetleri veren merkezler uzun yıllardır hizmet veriyor. PAÜ’nün çeyrek asırlık tarihinde süregelen bu boşluğu doldurma hedefiyle yola çıktık. Hem kampüste yaptığımız ihtiyaç analizinin sonuçlarını hem de merkezimize yapılan başvuruları incelediğimizde, PAÜ öğrencilerinin de psikolojik destek alabilecekleri bir merkezin varlığına ihtiyaç duyduklarını görüyoruz. Henüz birinci yılımızı doldurmadan öğrencilerimizden gördüğümüz yoğun talebin önümüzdeki dönemlerde daha da artabileceğini düşünüyor ve artan talebi karşılayabilmek için yeterli uzman sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“15 GÜNDE BİR RANDEVU ALABİLİYORLAR”
Doç. Dr. Baltacı sözlerinin devamında ise; “Bireysel ve grupla psikolojik danışma, çeşitli psikoeğitim programları, oryantasyon programı, duygu odaklı çift terapisi, seminer, konferans ve atölyelerden oluşan hizmetleri ile PDREM, hafta içi her gün 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bireysel psikolojik danışma oturumları 40 dakika sürüyor ve danışanlar 15 günde bir randevu alabiliyor. PDREM’den hizmet almak isteyen öğrenciler önce merkeze şahsen gelerek başvuru formunu dolduruyor ve ön görüşme için randevu alıyor. Pamukkale Üniversitesi Habib Kızıltaş Psikiyatri Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı ile yapılan sözlü protokol sayesinde gerekli durumlarda danışanlar psikiyatri polikliniğine yönlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

SEMİNERLER, ORYANTASYON VE PSİKOEĞİTİM PROGRAMLARI…
“PDREM Ekibi, 2017-2018 Akademik yılı güz döneminde PAÜ’ye yeni kayıt yaptıran 10 bin 308 öğrencinin üniversiteye uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlanan oryantasyon programını gerçekleştirmesinin ardından 200’ü aşkın bireysel psikolojik danışma oturumu, kişilerarası iletişim becerileri psikoeğitim programı (2 grup) gerçekleştirdi” diyen Doç. Dr. Baltacı, “Psikoeğitim programına gösterilen yoğun ilgi sonucunda kontenjan sınırı nedeniyle programa katılamayan öğrenciler için de ayrıca ‘Kişilerarası İletişim Becerileri Semineri’ verildi. Ayrıca PDREM’de üniversite yaşamına uyum, oda arkadaşı ile yaşamak, sınav kaygısıyla başa çıkmak, uluslararası değişim programı öğrencilerinin ülkeye, şehre ve üniversiteye oryantasyonu, kayıp ve yasla başa çıkmak, depresyon ile başa çıkmak, yeme bozukluğu, telefon ve oyun bağımlılığı, travma ile başa çıkmak, aile içi iletişim, öfke kontrolü, mükemmeliyetçilik, etkili iletişim, etkili zaman yönetimi, flört şiddeti, hayır diyebilmek vb. konularda PAÜ öğrencilerini bilgilendirme amaçlı 26 adet broşür hazırlanma aşamasındadır” diye konuştu.

“DETAYLI BİLGİYİ İNTERNET ADRESİNDE BULABİLİRSİNİZ”
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve başvuru yapmak isteyenlere duyuruda bulunan Doç. Dr. Baltacı şunları aktardı: “2017-2018 Akademik yılı bahar döneminde gerçekleşecek bireysel ve grupla psikolojik danışma, psikoeğitim programları, seminer, konferans ve atölye çalışmalarından haberdar olmak için PDREM web sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi ve duyurular için; ‘www.pau.edu.tr’ adresine göz atabilirsiniz.”

 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER