Pehlivanlar Merkezefendi'de er meydanına çıktı

Merkezefendi Belediyesi tarafından organize edilen, geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla yapılamayan ‘Merkezefendi Yağlı Güreşleri’, Şemikler Spor Tesisi’nde geçekleştirildi. Merkezefendi Yağlı Güreşleri’nde birbirinden ünlü, altın kemerli başpehlivanların da bulunduğu 600 pehlivan er meydanına çıktı.

Pehlivanlar Merkezefendi'de er meydanına çıktı

Geçtiğimiz yıl Türkiye Güreş Federasyonu takvimine alınmasına ve tüm hazırlıkların tamamlanmasına rağmen pandemi nedeniyle ertelenen Merkezefendi Yağlı güreşleri Şemikler Spor Tesisi’nde gerçekleştirildi. Güreşlere; Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın yanı sıra İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Merkezefendi Kaymakamımız Dr. Adem Uslu, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, İyi Parti İl Başkanı Raziye Akışık, CHP Merkezefendi İl Başkanı Ali Osman Horzum, İyi Parti Merkezefendi İlçe Başkanı Mehmet Ertuğrul Gökçe ile vatandaşlar katıldı. Güreşseverlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, vatandaşlar pandemi kurallarına uygun şekilde ateşleri ölçülerek ve HES kodu kontrolü yapılarak içeri alındı. Kispetlerini giyen ve yağlanan pehlivanlar, duaların ardından kule hakemlerinin çağrısıyla er meydanına çıktı. Pehlivanlar; minik boy, teşvik boy, tozkoparan, deste boy, küçük orta boy, büyük orta boy, baş altı ve baş kategorilerinde yarıştı. Kırkpınar’ın altın kemerli başpehlivanlarının da aralarında bulunduğu 41 başpehlivan ve 600 pehlivanın kıyasıya mücadelesi, ilgiyle izlendi.

“Sporun her alanında varız”

Etkinliğe çevre illerden de katılımın olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Yağlı güreşler ata sporumuz. Yağlı güreşler, azmin, kararlılığın, cesaretin kalesidir. Bizler de yüzyıllardır süregelen ata sporumuzu Denizli ve Merkezefendide yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu gelenek ve sporları yaşatmak lazım. Çok emek verdik. Kırkpınar ve tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri’ne gitmeyen tüm hemşehrilerimiz burada bu atmosferi burada yaşayacaklar. Toplamda 600 pehlivanımız güreşecek. Yaşanan salgın birbirimizden ayrı düşürdü. Bu birlikteliği sağlamak bizim için çok önemli. Aslında geçen yıl haziran ayında yapacaktık. Pandemi nedeniyle olmadı. Tek amacımız bu ata sporumuzu yaşatmak ve geliştirmektir. Sporun her alanında varız ve her alnında olmaya devam edeceğiz.

“Yağlı güreşlerimizi gelecek nesillere aktarmamız lazım”

Etkinliğe katılan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan şunları kaydetti: “Yağlı güreşler, atalarımızdan gelen ve bugüne kadar değerini koruyan güreşlerimizdir. Biz de ecdattan gelen yağlı güreşlerimizi daha da güçlendirerek, gelecek nesillere aktarmamız lazım. Yağlı güreşlere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER