PİLOT CENAZELERİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Aydın'ın Karacasu İlçesi Yenice Mahallesi'ndeki dağlık alanda bulunan tek motorlu Cessna 172 tipi eğitim uçağında hayatını kaybeden Hamdi Yılmaz ve Merve Altun’un cenazeleri, İzmir Adli Tıp Kurumu'na götürüldü, otopsi ve DNA testleri yapıldı.

PİLOT CENAZELERİ MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Son kez havalandıkları Çıldır Havalimanı'nda törenin ardından Hamdi Yılmaz'ın cenazesi Kayseri'ye, Merve Altun'un cenazesi ise Afyonkarahisar'ın Sultandağı İlçesi Yakafenik Köyü’ne götürüldü. Cenazelerin bugün toprağa verileceği açıklandı.

Geçen pazartesi sabah saatlerinde, Aydın Çıldır Havalimanı'ndan eğitim uçuşu için kalkan, TC-JZC tescilli tek motorlu Cessna 172 tipi uçakla telsiz irtibatı kesildi. Bölgede eğitim uçuşu yapan uçakta pilot Hamdi Yılmaz ve uçuş eğitimi verdiği öğrenci pilot Merve Altun bulunuyordu. Uçaktan en son saat 10.26'da Denizli'nin Merkezefendi İlçesi yakınlarında 'Acil durum' bilgisi alındı. Bölgede karadan ve havadan yapılan aramalardan ilk gün sonuç alınamadı. Kurtarma ekipleri sevk edildi. Ekipler çalışmalarına salı sabahı günün aydınlanmasıyla birlikte yeniden başladı. Yapılan çalışmalarda uçağın düştüğü yerin koordinatları belirlendi. Buna göre, Aydın'ın Karacasu İlçesi Yenice Mahallesi'ndeki dağlık alana giden ekipler, burada ilk olarak tekerlek aksamına ardından uçağın enkazına ulaştı. Ekipler ardından pilot Hamdi Yılmaz ve uçuş eğitimi verdiği öğrenci pilot Merve Altun'un da cansız bedenlerini buldu. Olay yerindeki ilk incelemeden sonra iki pilotun cenazesi, Karacasu Devlet Hastanesi’ne ardından İzmir’deki Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

AĞABEYİ, MERVE'NİN CENAZESİNİ TESLİM ALDI

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi ve DNA testlerinin yapılmasından ardından Yılmaz ve Altun'un cenazeleri yakınları tarafından teslim alındı. Eğitmen pilotun cenazesini oğlu Uğur Yılmaz, teslim aldı. Uğur Yılmaz'ı, babasının meslektaşları yalnız bırakmadı. Merve Altun'un cansız bedenini teslim alan yakınları arasında ise pilot olan ağabeyi Bülent Altun da yer aldı. Bülent Altun, cenaze aracının önüne oturup, taziyeleri kabul etti.

CENAZELER BUGÜN MEMLEKETLERİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Yılmaz ve Altun'un cenazeleri, otopsinin ardından Aydın'a getirildi. İki pilot için geçen pazartesi günü son kez havalandıkları Çıldır Havalimanı'nda tören düzenlendi. Basına kapalı gerçekleşen törene; pilotların ailelerinin yanı sıra, meslektaşları ve Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de katıldı. Hüzünlü anların yaşandığı tören sonrasında Hamdi Yılmaz'ın cenazesi Kayseri'ye, Merve Altun'un cenazesi ise Afyonkarahisar'ın Sultandağı İlçesi Yakafenik Köyü’ne götürüldü. Cenazelerin bugün toprağa verileceği açıklandı. Öte yandan dağlık alanda uçağın enkazını inceleyen ekipler, uçağın düşme nedeninin yoğun sis olduğunu bildirdi. Yoğun sis nedeniyle pilotun dağı fark etmemiş olabileceği ifade edildi. (DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER