Pınarkent’te aşure dağıtımı yapıldı

Pınarkent Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği Cem Evi’nde aşure dağıtımı yapıldı. Pınarkent Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Zeynal Cengiz, mübarek Muharrem ayında tutulan oruçlardan sonra aşure dağıtımı yapıldığını söyledi.

Pınarkent’te aşure dağıtımı yapıldı

Pınarkent Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği’nin aşure hayrına CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Yönetim Kurulu üyeleri, Pamukkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan, Denizli Barosu eski Başkanı Adil Demir, Pınarkentliler katıldı.

Pınarkent Anadolu Aleviliği Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Zeynal Cengiz, “Aşure her yıl muharrem ayında aşure dağıtırız. Aşureye 12 çeşit malzeme konur. Pişirilen aşure halka dağıtılır. Bu Muharrem ayının bittiğini gösterir. Kerbela olayında dolayı aşureyi hayır olarak dağıtırız. Bizde dernek olarak bu geleneği gelecek kuşaklara taşıyarak yaşatmaya çalışıyoruz. Cem evimizde biz ibadetlerimizi yapıyoruz. Cem evimiz ibadethane olarak tanınmıyor. Cem evi yasallaşmasına rağmen hala bir statü oluşmuş değildir. Cem evlerine dede vermeleri lazım. Ama bu gerçekleşmiyor. Avrupa da dedeler yetiştiriliyor. Avrupa ya gittiğimde gördüm. Halkın verdiği maaşlarla dedeler görev yapıyor. Türkiye'de yok, yapanlar gönüllü olarak yapıyor. BU görevleri gönüllü olarak yapıyoruz.” dedi.

Pınarkent Aşevi’nde pişirilen aşure, un helva ve kömbe konuklar ikram edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER