PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK'TEN BULDAN MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNE KONFERANS

PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK'TEN BULDAN MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNE KONFERANS

Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şimşek, Buldan Meslek Yüksekokulu öğrencilerine arkeoloji ve arkeolojik restorasyon hakkında konferans verdi. 
Buldan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. İsmail Çeviş, Buldan İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jan. Tğm. Fahrettin Özçoban, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Serdal Uğur, yüksekokuln öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 
Prof. Dr. Celal Şimşek, kazı heyeti başkanlığını yürüttüğü Laodikya antik kentindeki kazılar ve kazıda çıkan eserlerin restorasyonu hakkında bilgiler vererek, arkeolojik restorasyonun zor ve zahmetli bir iş olduğunun altını çizerek, bu bölümde okuyan öğrencilerin işin tekniğini iyi kavramaları ve azmetmeleri halinde işsiz kalmalarının mümkün olmadığını söyledi. Şimşek, restorasyonun sadece bu döneme ait bir çalışma olmadığını, antik dönemde de restorasyon çalışmalarının olduğunu bildiklerini ve bununla ilgili pek çok bulguya ulaştıklarını belirterek önemli olanın işin savsaklanarak ve oldu bittiye getirilerek değil, uzun yıllar yıkılmayacak, uzun yıllar kalabilecek şekilde ve tekniğine uygun yapılmasının önemli olduğunu söyledi. 
Konferans bitiminde Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Prof. Dr. Celal Şimşek’e Buldan el dokumlarından oluşan hediye verdi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER