Prof. Dr. Kaska: “Korona, caretta carettaların işine yaradı”

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, deniz kaplumbağası olarak da adlandırılan caretta carettalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip korona virüs salgınının türe hem olumlu etkilerinin olduğunu aktaran Prof. Dr. Kaska, caretta carettalar bu dönemde nefes aldı. Çünkü caretta carettaların üreme dönemiyle insanların yaz planları çakışıyor. Korona salgını nedeniyle bu dönemde insanlar evde kaldı ve salgının getirmiş olduğu önlemler kaplumbağaların işine yaradı” dedi.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, ‘deniz kaplumbağası’ olarak da adlandırılan caretta carettalar hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Kaska; “Deniz kaplumbağası denilince herkesin aklına caretta carettalar geliyor. İsminin kolay söylenmesi onu daha da tanıtmıştır. Caretta carettalar denizin değirmenleridir. Bu tür denizanalarını temizliyor. Yengeçleri ve balıkları ufalıyor. Küçük balıklar da bunları tüketir ve denizdeki balık yaşamı çoğalır. Caretta carettaların üreme dönemiyle insanların yaz planları çakışıyor. Onlar nisan ayında çiftleşir, mayıs ayında kumsallara yuva yapmak için çıkarlar. Temmuz sonlarına kadar yuvaları devam eder. Eylül ayına kadar da yavru çıkışı devam eder. Dolayısıyla nasıl bizler turizm planı yapıyorsak, kaplumbağalarda üreme planı yaparlar. Bu yüzden kumsallarda insanlar ve tür çakışıyor” dedi.

“İNSANLARIN BU TÜRE SAYGI DUYMASI LAZIM”

Yeni tip korona virüs salgınının tür hakkında etkilerini aktaran Prof. Dr. Kaska; “Bu sene korona salgını nedeniyle insanlar eve kapanınca tür, çok rahat etti. Ancak biz bunu savunmuyoruz. İnsan da bu tür de kumsalı kullanabilir. İnsanların bu türe saygı duyması lazım. Özellikle Dalyan kumsalında gündüzleri insanların nereye şemsiye çakabileceği, nerde uzanabileceği belirleniyor.  Bu yaz kaplumbağalar salgın nedeniyle çok rahat bir şekilde yuva yaptı. Korona salgınının getirmiş olduğu önlemler türün işine yaradı. Olumsuz yönü olarak ise bu yaz türe ilişkin ihbarlar azaldı. Çünkü insanlar bizlere, yetkililere yaralı caretta carettalar için ihbarda bulunuyordu. Genel olarak doğa nefes aldı. Kaplumbağalar nefes aldı” şeklinde konuştu.

“OTELLER KIRMIZI IŞIK KULLANABİLİR”

Türün koruma altında olduğunu ve bu yüzden turistlere ve otel işletmecilerine büyük görevler düştüğünü belirten Prof. Dr. Kaska; “Bu türün en önemli özelliklerin biri turizm bölgelerinde üremesidir. Bu yüzden hem otellere hem de su sporu yapanlara büyük görevler düşüyor. Bu dönemde su sporu yapan kişilerle de bir çakışma söz konusu.  Otellerimiz kırmışı ışık kullanabilir. İstedikleri kadar kırmızı ışık kullanılsın tür bu durumdan zarar görmez. Ancak beyaz parlak ışık kullanılırsa yavrular denize gidecekleri yerine havuza, bahçelere yönelirler. Böylece tür kayıp veriyor. Çok basit çözümler. Türü denizde korumamız gerekiyor. Bu tür ömrünün yüzde 1’i karada geçiriyor. Balıkçı ağlarına takılmayı önlememiz gerekiyor. Akdeniz’de bir yılda 30-40 bin küçüklü büyüklü kaplumbağa ölüyor. Balıkçı ağlarına yeşil LED ışık takılabilir. O zaman tür oradan uzaklaşacaktır. J olta yerine yuvarlak olta takılmalıdır, o zaman tür zarar görmez. Denizlerde bol miktarda balık bulunmasını istiyorsak kaplumbağalara ihtiyaç var. Bunu balıkçılar zaten biliyorlar” ifadelerini kullandı.

“UYDU CİHAZI TAKARAK TAKİP EDİYORUZ”

Üzerinde çalıştıkları projeyle bazı kaplumbağaları takip ettiklerini aktaran Prof. Dr. Kaska; “Kaplumbağaları denizde takip edemiyorduk ancak artık denizde de takip edebiliyoruz. Uydu cihazı takarak bunu yapıyoruz. Kaplumbağanın gün gün nereye gittiğini sinyal alarak takip ediyoruz. Şuan ‘Tuğba’yı takip ediyoruz.  Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bıraktığımız kaplumbağa Malta’ya kadar gitti, oradan İtalya’ya, şuanda da Arnavutluk sahillerine yukarıya çıktı. Ağustos ayında bakanlığımızın desteğiyle yine 10 civarında kaplumbağayı uydu cihazı takarak denize göndereceğiz. Böylelikle denizlerimizin hangi bölgelerinde kaplumbağalarımız çok var, nerelerde balıkçılarla çok etkileşiyor gibi bilgileri alabileceğiz. Onların gün gün sinyallerini takip etmek denizlerin kullanımı bakımımdan da çok önemli” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER