Prof. Dr. Naskali istedi, Denizli güfte tarihi araştırılıyor

Çıkardığı birçok kitaplarla geçmişe ışık tutan Marmara Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, hazırlık aşamasında olduğu ‘Güfte’ kitabı için Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden Soner Sağlam ile irtibata geçti. Yüksek Lisans Öğrencisi Samet Önder ile birlikte çalışmalara başlayan Sağlam, Denizli güfte tarihine ışık tutacak araştırmalar yaptı.

Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar’ın torunu Marmara Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, hazırlık aşamasındaki ‘Güfte’ kitabı için Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyeleri’nden Doktor Soner Sağlam’ı aradı ve Denizli’deki güfte yapmış kişiler hakkında bir araştırma yapmalarını istemdi. Bu istek üzerine PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, hummalı bir çalışmaya girdi. Yüksek Lisans Öğrencisi Samet Önder ile birlikte çalışan Sağlam, Denizli güfte tarihine ışık tutacak araştırmalar yaptı.

“ÇALIŞMA DENİZLİ KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLAYACAK”

Projenin başlama aşaması hakkında konuşan Öğretim Üyesi Sağlam; “Bizim çalışmamızın adı; güfte kitabı. İstanbul’da Emine Gürsoy Naskali Hocamızın editörlüğünde çıkacak olan bir çalışma. Biz bu çalışmaya Samet ile birlikte Denizlili güfte yazarları ve onların eserleri başlığı ile destek olmak istedik. Editör hocamızla görüşmelerimiz sonucunda bu yazıyı severek kabul edeceğini belirtti. Sonrasında Samet’e; ‘Denizlili güfte yazarlarını araştır ve onlara ulaşmaya çalış’ dedim. Bu bağlamda öğrencimiz sahaya çıktı. Epey güzel malzemeler topladı. Ufak tefek de olsa Denizli’de buna benzer çalışmalar yapılmış. Müzikoloji anlamında yapılmış ama Denizlili güfte yazarları adı altında böyle bir çalışmaya yapılmamış. Bu bakımdan bizim çalışmamız Denizli’nin kültürüne ve kendi tanıtımına da katkı sağlayacak bir çalışma oldu” dedi.

“DENİZLİLİ OLDUĞUM İÇİN ZORLANMADIM”

PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Bölümü’nde Yüksek Lisans Öğrencisi Samet Önder; “Marmara Üniversitesi Türkoloji Bölümü Hocası Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali Hocamıza teşekkür etmek istiyorum. Bize devamlı ufuklar açan, yeni bilgiler öğrenmemize vesile olan Soner Sağlam Hocamızın takdirleri ile ben bu çalışmaya başladım. Denizlili olduğum için aslında çok fazla zorlanmadım. Zaten yöremin müziği ile iç içe büyüdüm. Öncelikle Türk kültürü açısından bakıldığında çok önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Söz, Türk kültürü ve müziği açısından zaten çok önemli bir yerde. ‘Güfte’ dediğimiz zamanda, temeli zaten müzik kısmından oluşan bölüm. Araştırmaya başlarken Özay Gönlüm, Talip Özkan, Hurşit Türkay Çakır, Adnan Koparan, Efe Güngör gibi sanatımıza yön veren isimlerden yola çıktım. Bu yolda başarılı olduğuma inanıyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 17:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Hüseyin Yılmaz
Hasan Hüseyin Yılmaz - 1 yıl Önce

Çok güzel ve yerinde bir çalışma. Bunun akademik bir çalışma olması daha da iyi. Umarım, sadece ulusal bir tarih anlayışı ile sınırlı kalmaz. Bölgenin coğrafi, iktisadi, sosyolojik ve bölgede yaşamış diğer toplumların etkileri ile bu sanat dalının oluşum sürecinde etkisi olan tüm bölge toplumları da dikkate alınır. Bu arada, Dr. Metin Vural' ın katkı ve ürettikleri ile çok geniş ve sağlıklı olan bilgi birikimi de dikkate alınmalıdır. Kolaylıklar diliyorum.

Hursit türkay
Hursit türkay - 1 yıl Önce

Denizli izde cook güzel şeyler de oluyor.. Drt TV.. Dryhaberr cookk tesekkürler

SIRADAKİ HABER