Prof. Dr. Tarakçıoğlu Buldan'ı ziyaret etti

Belediye Başkanı Mustafa Şevik'in davetlisi olarak Buldan'a gelen eski belediye başkanlarından Talat Tarakçı'nın oğlu Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu ile torunu Aytül Tarakçıoğlu, BELKÜM Kadın Kooperatifi tarafından Butik Otel olarak işletilen tarihi Konağın ilk misafirleri oldular. Tam 80 yıl önce dünyaya geldiği odada konaklayan Prof. Dr. Tarakçıoğlu, "Bu bana güzel bir doğum günü hediyesi oldu. Her kula nasip olmaz. Çok mutluyum" diyerek duygularını dile getirirken göz yaşlarına hakim olamadı.

Prof. Dr. Tarakçıoğlu Buldan'ı ziyaret etti

Büyükşehir elediyesi tarafından restore edilerek geçtiğimiz yıl uldan Belediyesi öncülüğünde kurulan ELKÜM Kadın Kooperitifine devredilen ve utik Otel olarak hizmete açılan tarihi Tarakçı Konağı'nın ilk misafirleri, yine Tarakçı ailesi oldu.

1934-1938 döneminde Buldan Belediye Başkanlığı yapan Talat Tarakçı'nın oğlu "Mucit profesör" lakaplı Tekstil Mühendisi Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu ile torunu Aytül Tarakçıoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Şevik'in davetlisi olarak Buldan'a geldi. Uzun bir aradan sonra çocukluğunun geçtiği ilçeyi, sokakları gezen Prof.Dr. Tarakçıoğlu, tam 80 yıl 1 ay önce dünyaya geldiği odada konakladı.

Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile 200 yıllık konağın bahçesinde uzun süre sohbet eden, anılarını paylaşan Prof.Dr. Işık Tarakçıoğlu,"Babam Talat Tarakçı'nın vefatının ardından İzmir'e taşındık. Ben 3 yaşındaydım. Ama 7-8 yıl her yaz Buldan'a geldik ve iki -üç ay burada kaldık. Bütün hatıralarım o yıllara ait. Uzun bir aradan sonra ilk kez geliyorum. Buldan çok gelişmiş. Daha yapılacakları duydukça da çok heyecanlandım" dedi.

Başkan Mustafa Şevik ile birlikte kendisinin, ağabeylerinin, hatta babasının doğduğu konağın her köşesini gezen Prof.Dr. Tarakçıoğlu, "80 yıl 1 ay önce dünyaya geldiğim odada konaklayacak olmam, orada uyuyacak olmam beni çok duygulandırdı. Bu her kula nasip olmaz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ederim. Özellikle Başkan Şevik'e. Özellikle davet etmesi, burada ilk bizleri ağırlaması ince bir davranıştı. Kendisine çok teşekkür ederim" diyerek duygularını dile getirirken göz yaşlarına hakim olamadı.

Belediyecilik açısından Buldan'ın ufkunu açan önemli şahsiyetlerden Talat Tarakçı'nın evlatlarını Buldan'da ağırlamaktan onur duyduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, "Hocamın duygularına katılıyorum. Bizim için bu konak çok önemli. Bu aile çok önemli. Buldan'ın aristokrat, güzide ailerinden biridir Tarakçı ailesidir. Rahmetli Talat Tarakçı ise , belediyecilik açısından Buldan'ın ufkunu açmış bir şahsiyet. Biz de bugün evlatlarını burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Buldan'ın ilk butik oteli olarak hizmet verecek olan tarihi Konağın, ilk misafirleri de Talatçı ailesi olsun istedik ve kendilerini Buldan'a davet ettik. Bizleri kırmayıp geldikleri için kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra BELKÜM'ü gezen Prof.Dr. Tarakçıoğlu ile kızı Aytül Tarakçıoğlu'nu makamında ağırlayan Başkan Şevik, burada geleneksel el dokuması ürünlerden hediye etti, Buldan’ın dokuma kültürünü, tarihini ele aldığı "Dokumanın Başkenti Buldan" kitabını imzaladı.

Belediye Şeref Defterini imzalayan Prof. Dr. Tarakçıoğlu, "Vefakar insanlar diyarı Buldanlı olmaktan gurur duyuyorum" yazdı.

Bir gece tarihi konakta, doğduğu odada konaklayan Prof.Dr Işık Tarakçıoğlu, Buldan'ın restore edilen sokaklarını, tarihi konaklarını Süleymanlı Yayla Gölü'nü gezdi. Daha sonra ilçe mezarlığında bulunan babası Talat Tarakçı'nın kardeşi Kamuran Tarakçıoğlu ile akrabaların kabrini ziyaret ederek dua eden Prof.Dr. Tarakçıoğılu ile kızı Aytül Tarakçıoğlu Buldan'da ayrıldılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER