Prof. Dr. Tok’tan kınama ve destek mesajı

Ermenistan’ın Azerbaycan ‘a yönelik saldırısını kınayan Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok; “Her şart altında ve her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Ermenistan, terörist bir devlettir” diye konuştu.

Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok, Ermenistan’ın 27 Eylül Pazar Günü Azerbaycan topraklarına saldırısını kınadı.

Konuya ilişkin mesaj yayımlayan Prof. Dr. Tok, şunları aktardı: “Türkiye Cumhuriyeti devletinin, yüce Türk milletinin ve Türk dünyasının söylemlerini Ermenistan ve destekçileri dikkate almalıdır. Türk Ocakları Denizli Şubesi olarak Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına 27 Eylül 2020 Pazar Günü gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almak üzere başlattığı askeri harekâtı destekliyor; her şart altında ve her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Ermenistan, terörist bir devlettir. Kadim Türk toprakları Karabağ ve çevresindeki bölgeleri emperyalist devletlerin desteği ile işgal altında tutmaktadır. Şimdi de Azerbaycan topraklarına ve sivil yerleşimlere tüm uluslararası kurallara uymaksızın saldırmıştır. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermeni saldırılarına misliyle ve anında cevap vermiştir. Bu saldırılar ve Karabağ işgalinin devamı, Kafkaslar’daki barış ve istikrar ortamını bozmaya yönelik tehlikeli girişimlerdir. Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını tekrar geri almaya başlamıştır. Ermenistan’ın uluslararası anlaşmaları, hak ve hukuku yok sayan bu saldırılarına başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlar gerekli tepkiyi vermeli ve uyarıyı yapmalı, Azerbaycan’ın uluslararası anlaşmalardan doğan haklarına saygı göstermelidir. Türk dünyasının kanayan yarası Karabağ işgali inşallah yakın zamanda son bulacaktır. Türkiye ile Azerbaycan ve Türk dünyası arasına hançer gibi yerleştirilen Ermenistan, kadim Türk topraklarından def edilecektir. Nahcivan ile Azerbaycan arasındaki topraklar Türk topraklarıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, yüce Türk milletinin ve Türk dünyasının söylemlerini Ermenistan ve destekçileri dikkate almalıdır.  Türk Ocakları Denizli Şubesi olarak, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa diliyor;  Azerbaycan’ın ve Azerbaycan’daki soydaşlarımızın her şart ve durumda yanında olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”                                                                                             

                                                                             

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER