Profesör Ercan uyardı: Ege Denizi'ne 7 büyüklüğünde deprem geliyor

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Ege Denizi’nde orta şiddette gerçekleşen depremlerin ardından korkutan bir açıklama yaptı.

Profesör Ercan uyardı: Ege Denizi'ne 7 büyüklüğünde deprem geliyor

Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın, Sözcü’ye yaptığı açıklamada “Bu deprem kuzey Ege’de 6,3 ile 7 arasında bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Bundan Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimi depremden etkilenir” dedi

"BÜYÜKLÜĞÜ 6,3 İLE 7 ARASINDA"

Son günlerde meydana gelen depremlerin Ege'de bir deprem yaratmak üzere hazırlandığına dikkat çeken Övgün Ahmet Ercan şunları söyledi: 

“Kuzey Anadolu Kırığı’nın Yunanistan uzantısı olan Kuzey Ege Kırığı’nda bir hareketlenme var. Bu tabii ki Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Depremler Çanakkale’ye yakın olarak Gökçeada, bunun yanı sıra Selanik’in önünde Üç Parmak Yarımadası, yine hemen Atina’nın yanında Eğriboz Adasının kuzeyinde olmak üzere depremler bir çizgisellik gösteriyor. Bu çizgisellik Kuzey Anadolu Kırığı’nın Ege’deki uzantısının etkin olduğunu ve kuzey Ege’de bir deprem yaratmak üzere hazırlandığını gösteriyor. Büyüklüğü 6,3 ile 7 arasında bir büyüklük olur.”

ETKİLENECEK İLLERİ TEK TEK AÇIKLADI

Kuzey Anadolu Kırığı’nın Ege Denizi’ndeki batı uzantısı olduğunu da sözlerine ekleyen Ercan, “Kuzey Anadolu Kırığı, Ege Denizi’ndeki batı uzantısı olup burada son buluyor zaten. Depremi orada yapıp tekrar Anadolu toprağına geri dönecek. Olası 7 büyüklüğündeki depremden Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Edirne kıyı kesimleri etkilenir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER