Profesörden uyarı: "Denizli böyle bir depreme hazır değil"

İzmir'in Seferihisar İlçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğünde depremi değerlendiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel; “Denizli’nin deprem konusunda yapmış olduğu bir çalışma yok. Denizli böyle bir depreme hazır değil” dedi.

İzmir’deki Seferihisar merkezli deprem sonrasında kentte çok sayıda bina hasar alırken, enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları devam ediyor. Deprem bölgesi üzerinde değerlendirmelerde bulunan uzman isimler, mevcut zeminden dolayı sarsıntının olduğundan çok daha güçlü hissedildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Murat Şenel; “İzmir depremi ve daha önce yaşadığımız depremler şunu gösteriyor ki Türkiye bir deprem bölgesi. Eski binalarda hasarın büyük olduğunu ve kötü zemin şartlarıyla olayın daha da kötü sonuçlar ortaya çıkardığını görüyoruz. Artık vakit kaybetmeden bina yasasına ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bir envanter çıkartılması gerekiyor. Artık geç kalmamalıyız. Bunun gerekliliğini bir kez daha gördük. Çünkü bu tarz binaların tespit edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Kolonlar kesilmiş otoparka dönüştürülmüş”

Bazı binalarda sadece bir bölümün yıkıldığını belirten Prof. Dr. Şenel; “Bazı binalarda bir bölümün yıkıldığını görüyoruz. Çünkü bu binaların alt kısmında zemin katında bölmeler, duvarlar tamamen açılmış. Sadece kolonlar üzerinde dikiliyor. Çünkü altını otopark olarak kullanılmak istenmiş. Bu yüzden sitenin 3 bloğu çökmüş. 1 bloğu ise ayakta. Bazı binalarda ise zemin kat kolonlar kesilmiş çünkü iş yeri yapılmak istenmiş. İşte bu sebeplerle çöken binalar var. Ayrıca Bayraklı Bölgesi’nde bazı alanlarda çok ciddi zemin dolgusu var. Bu nedenler depremi yıkımını arttırdı. Tüm bunlara rağmen İzmir için beklediğimiz büyüklükte bir deprem değil bu. Bir çekiç bir hilti vurduğumuzda bozulan, darmadağın olan kolonlar var. Yani bu depremde zemin, bina ve insanların yaptığı etkiyle depremin hasarı büyüdü” dedi.

Denizli’nin deprem konusunda bir hazırlığı yok”

“Denizli’nin deprem konusunda bir hazırlığı var mı?” sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Şenel; “Denizli için bu depreme hazır demek; hazırlık yapmak demek. Hazırlık varsa hazırdır. Hazırlık yoksa hazır değildir. Denizli’nin bu anlamda bir hazırlığı var mı? Yok. Nasıl hazırlık yapılır? Riskli bölgeler, eski mahalleler, çok katlı yapılar buralara odaklanılabilinir. Denizli’nin bu konuda yapmış olduğu bir çalışma yok. Parsel başında yürüyen kentsel dönüşüm faaliyetleri haricinde bir alanı bir bölgeyi ele alan yapılmış geniş açılı bir çalışması Denizli’nin yok” ifadelerini kullandı.

“Bir sistemle bina ile ilgili her şey öğrenilmeli”

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Prof. Dr. Şenel; “Dikkat edilmesi gereken birçok bileşen var. İyi mühendislik önemli bir şey. Bir binayı alırken yeni olması sadece yetmiyor. İzmir’de iki yıllık bir bina da kırıklar oluştu.  100 yeni binadan 5’inde hasar vardır, 100 eski binaya bakarsak 40 tanesinde hasar vardır. Yeni bir binada hiç hasar olmayacak diye bir şey yok. Ancak oransal olarak yeni binalar daha da önde. Bir araba alırken bütün özelliklerine kilometresine, plakasına, lastiklerine bakıyoruz. Bir mesajla arabanın tüm geçmişini durumunu öğrenebiliyoruz. İşte bina alırken de böyle bir sistem olabilir. Böyle bir imkân olabilir. Hangi mühendis projelendirmiş,  hangi firma, bina testleri, hangi yönetmeliğe göre yapılmış, hangi zemine inşa edilmiş öğrenilebilinir. Böyle bir sistem kurulabilir. Bu sistemle insanlar yeni binalara yakınlaşırken eski binalardan ise uzaklaşacaktır. Böyle bir sistem böyle bir altyapı kurulabilir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211