PROGRAMCI ÇELEBİOĞLU SORDU, BABA ÇELEBİOĞLU YANITLADI

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programının konuğu; Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı ve aynı zamanda program sunucusu Kudret Çelebioğlu’nun babası olan İbrahim Çelebioğlu oldu.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programının konuğu; Denizli İşitme Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Çelebioğlu oldu. Sunucu Çelebioğlu’nun babası olan İbrahim Çelebioğlu, programda dernek çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Denizli İşitme Engelliler Derneği’nin 1990 yılında kurulduğunun altını çizen Başkan Çelebioğlu, “Amacımız; işitme engellileri bir arada toplamak, onların eğitimlerine yardımcı olmaktır. Projelerle birlikte işitme engellilerin hayatlarına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Onların eğitimlerine fayda sağlayarak, yaşamlarını sürdürmeye destek oluyoruz. Eksikliklerini gidermeye, ailelerine de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Değişik projelerle hepsini bir çatı altında toplamak istiyoruz. İşitme engellilerin tüm aileleriyle birlikte hepsine katkı sağlama çabasındayız. İşitme engellilerin evlerinde oturmalarını istemiyoruz; bizim derneğimize gelip başarılı olmalarını istiyoruz” dedi. 

“ÇOK FAZLA GÖNÜLLÜMÜZ VAR”
Derneğe kayıtlı 105 üyenin olduğunu söyleyen Başkan Çelebioğlu, “Çok fazla gönüllülerimiz var. 18 yaşın altında işitme engellilerimiz var. Onların İşitme Engelliler Derneği'ne gelerek, bizlere destek olmalarını bekliyoruz. 18 yaşından sonra da derneğimize üye olacaklarına da inanıyorum. Üyelerimiz kendileri de çalışıyorlar. Birlikte buluşuyoruz. Aileleriyle oturup uygun bir zamanda buluşup; projeler, fikirler, işitme engelli öğrencilerimiz için eğitimlerimiz, işitme engelli öğrencilerimiz için eğitimlere katkımız ne olabilir diye düşünüyoruz. İŞKUR’la beraber de bir projeler yapıyoruz” diye konuştu. 

“STK’LARLA BİRLİKTE ÇEŞİTLİ PROJELER ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”
Derneğin en üst kurulda federasyonun olduğunun altını çizen Başkan Çelebioğlu, şunları söyledi: “Sağırlar Milli Federasyonu… Biz dernek olarak oraya bağlıyız. Onlarla beraber çalışıyoruz. Yılda bir defa da olsa beraber toplanıyoruz. Türkiye’deki işitme engelliler, dernekler, başkanlar hep beraber projeler üretmeye, işitme engellilerin eksiklerini gidermek için toplantılar yapıyoruz. STK’larla birlikte çeşitli projeler üzerinde çalışıyoruz. İşsiz olan işitme engellilere İŞKUR’la beraber ortak bir proje yapıp; olanların iş bulmalarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Eğitimlerinde yardımcı oluyoruz. Derneğimizde tercüman eğitiyoruz. Çeşitli iş kuruluşlarına da bu tercümanları yetiştiriyoruz.” Dernek olarak ‘Dikiş Nakış Kursu’ düzenlediklerinin altını çizen Başkan Çelebioğlu, “Bayanlar için dikiş nakış kursu olacak. Destekleri olacak. Evde oturmasınlar bir nevi evlerine katkı olsun. Evde oturup canları sıkılacaklarına; mutlu olurlar, üretim yaparlar. Hem Türkiye hem de ekonomik hayatları için güzel bir çalışma olacak” dedi. 

“EKSİKLİKLERİ GİDERMEK İÇİN PROJELER ÜRETECEĞİZ”
İşitme engellilerin problemleri hakkında da konuşan başkan Çelebioğlu, “İşitme engelliler evde oturuyorlar. Biraz daha hayata katılsınlar istiyoruz. Gerek STK’lara katılsınlar gerekse bu masalarda otursunlar, bizlere destek olsunlar. Projeler üretilsin. Bizim tek eksiğimiz STK’ların birlikte çalışmaması, beraber olmaması. STK’lar bir araya gelirse daha güçlü olacağına inanıyorum. Değişik projeler üretebiliriz. Engellilerin en büyük eksikliğini yine STK’lar biliyor. Bu eksiklikleri gidermek için projeler üreteceğiz. Eksikliğimiz nedir? Ne değildir? Bunları belirleyip bir proje altında hazırlayıp sunmamız lazım. Mesela hastanelerdeki eksiklerimizle ilgili görme engellilerle beraber proje üretebiliriz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER